Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Případy, na kterých se KÚP podílel

Zajímavé mediální kauzy 

Případ se týká pro ČR velmi cenného nálezu. Vše začalo v červnu 1984, kdy občan USA Danny Douglas přišel na české velvyslanectví v Rakousku a požádal o legální vyzvednutí a odkoupení blíže nespecifikované památky, ukryté na území Čech. Nabízel 250 000 USD.

Zatímco byla vedena zdlouhavá jednání, snažili se pracovníci Federální kriminální ústředny starožitnost obtížně identifikovat, přesně ve stylu poznámky: „Hledáme něco, nevíme co; hledáme někde, nevíme kde..."

Nakonec stopy mířily do areálu zámku a hradu Bečov nad Teplou, který před válkou patřil rodu Beaufort-Spontinů. Dne 4. listopadu 1985 zde kriminalisté v hradní kapli objevili pod podlahou zakopanou cennou památku - relikviář sv. Maura, pocházející z 13. století.

Po dlouhé práci expertů Kriminalistického ústavu Praha, památkářů a restaurátorů mohl být od května 2002 relikviář sv. Maura vystaven v Bečově. Jedná se o druhou nejcennější kulturní památku, hned po korunovačních klenotech (o nálezu relikviáře byl též natočen dokumentární film).

vytisknout  e-mailem