Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Výsledky dopravní akce

Ms kraj: Dopravní akce zaměřená na "viditelnost" a přechody, BESIP 

Minulý týden jsem komplexněji informovala o činnosti moravskoslezských policistů v oblasti bezpečnosti silničního provozu – celá tisková zpráva je uvedena níže. Jednou z činností byla také předem plánovaná dopravní akce zaměřená na bezpečnost chodců a cyklistů v silničním provozu za snížené viditelnosti.

Akce probíhala od pondělí do pátku v celém Moravskoslezském kraji. Policisté směřovali k eliminaci dopravních nehod s chodci a cyklisty, vše v souvislosti se sníženou viditelností (soumrak, svítání, noční doba). Do akce se zapojilo téměř 600 policistů ze služby dopravní a pořádkové, dále také policejní preventisté. Policejní hlídky měly stanoviště zejména v místech vyznačených přechodů pro chodce jak se signalizačním zařízením, tak bez něj, a jak v blízkosti škol a školek, tak u frekventovaných přechodů. Zaměřovali se na chůzi osob mimo obec za snížené viditelnosti na neosvětlené komunikaci bez reflexních prvků anebo na jízdu na kole či chůzi po nesprávné straně komunikace, využívání chodníků či stezek pro cyklisty i osvětlení jízdních kol. Pozornost však policisté zaměřili i na dodržování všech pravidel silničního provozu a všemi účastníky, tedy i řidiči.

Výsledky

Začnu vzhledem k tématu informací, že policisté zkontrolovali v silničním provozu mimo obec za snížené viditelnosti 204 chodců, ze kterých 6 neužilo povinný reflexní prvek. Všechny přestupky vyřešili policisté na místě v příkazním řízení, samozřejmě s „řečnickým přídavkem“ o bezpečném pohybu v silničním provozu. Obdobné informace obdrželo rovněž 17 cyklistů, kteří se dopustili přestupku nesprávným osvětlením jízdního kola. Rovněž jejich porušení vyřešili policisté na místě v příkazním řízení.

A nyní standardní informace o výslednosti: Policisté zkontrolovali 2 300 vozidel. Zjistili celkem 600 dopravních přestupků, z nichž 568 z nich vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši přes 211 000 korun). Příslušnému správnímu orgánu oznámili zbývajících 32 přestupků.

Při pohledu na konkrétní porušení dopravních předpisů zjistíme, že 9 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholických nápojů. U 59 řidičů zaznamenali policisté překročení povolené rychlost jízdy. Bezpečnostní pásy nepoužilo 36 osob (neužití zádržného systému nezjištěno!). Policisté zaznamenali rovněž 89 řidičů držících při jízdě v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Bez takzvané dálniční známky (tedy bez uhrazení časového poplatku) užili zpoplatněný úsek komunikace 4 řidiči. Nevyhovující technický stav mělo 88 vozidel. Cyklisté se dopustili celkově 27 přestupků a chodci 87 přestupků.

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 23. ledna 2023

---------------------------------                18. ledna 2023   --------------------------------------

BESIP: Být vidět a dodržovat pravidla provozu
Bezpečí na silnicích: Policisté zvyšují dohled, realizují dopravní akce, medializují…

Policisté činí maximum pro bezpečnost v silničním provozu s cílem přispět ke snížení počtu nehod, primárně k minimalizaci následků na zdraví. Některé aktivity jsou plánované, jinými moravskoslezští policisté reagují na aktuální situaci.

„Na přechodu pro chodce“

Minulý týden došlo na silnicích v kraji ke zvýšenému počtu střetů vozidel s chodci, bohužel i s tragickými následky. Ne všechny kolize ale zavinili řidiči automobilů. Policisté okamžitě zareagovali, zvýšili dohled na silnicích a zaměřují se již od minulého týdne na dodržování pravidel silničního provozu všemi účastníky, nicméně s důrazem na bezpečí těch nemotorizovaných. Dopravní policisty na vybraných místech posilují policejní preventisté, někde bývá i zástupce BESIPu.

V kraji jsme loni evidovali přes 300 dopravních nehod – střetů vozidla s chodcem. V noci byla většina v obcích, jen zhruba 15 % mimo obec.

Od počátku letošního roku byly při dopravních nehodách usmrceny 4 osoby, z toho 2 chodci. Výběr nehod z minulého týdne:

  • Pondělí 9. ledna, 7:04 hodin: V Ostravě-Porubě přecházela dívka (ročník 2005) po přechodu pro chodce, kdy došlo ke srážce s osobním vozidlem řízeném mužem (ročník 1963). Dívka utrpěla zranění. Muž má platný zákaz řízení všech motorových vozidel.
  • Pondělí 9. ledna, 7:25 hodin: Dívka (ročník 2007) přecházela rovněž v Ostravě-Porubě silnici po přechodu pro chodce, kdy řidič v levém jízdním pruhu zastavil, avšak řidič (ročník 1952) v pravém pruhu ve své jízdě pokračoval. Došlo ke střetu s dívkou, která utrpěla zranění.
  • Úterý 10. ledna, 16:30 hodin: Na ulici Nádražní v obci Návsí na Frýdecko-Místecku došlo k tragické dopravní nehodě. Řidička osobního motorového vozidla Škoda Fabia z dosud nezjištěných příčin zřejmě přehlédla na přechodu pro chodce v tu chvíli přecházející dvě ženy (ročník 1946 a 1939) a došlo ke střetu. Obě chodkyně po nehodě skončily v péči zdravotníků, poté bohužel na následky svých zranění v nemocničních zařízeních zemřely. Zjišťováním všech skutečností a okolností nehody se zabývají třinečtí kriminalisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.
  • Úterý 10. ledna, 16:35 hodin: Muž (60 let) při jízdě po ulici Zborovské v Novém Jičíně zřejmě přehlédl 49letou ženu, která přecházela komunikaci po přechodu pro chodce. Paní byla se zraněními předána zdravotníkům.
  • Středa 11. ledna 2023, 11:45 hodin: Na přechodu pro chodce na ulici Jablunkovské v Třinci došlo ke střetu osobního automobilu Škoda Superb a chodce (ročník 1941). Ten utrpěl zranění a skončil v péči zdravotníků.
  • Středa 11. ledna, 12:40 hodin: Na jedné z křižovatek v Karviné měl dle dosud zjištěných informací vstoupit chodec (ročník 1972) náhle na přechod pro chodce i přes červený signál, a to bezprostředně před osobní vozidlo. Došlo ke střetu s tímto projíždějícím (na zelený signál) automobilem. Zraněného chodce ošetřili zdravotníci. Ze zavinění nehody je podezřelý chodec.
  • Pátek 13. ledna 6:40 hodin: K další srážce došlo na Opavsku na silnici č. 56, kdy řidič jedoucí ve směru od Hlučína srazil z jeho pohledu zleva jdoucího chodce po přechodu pro chodce. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice.

Nemám informace, že by byli řidiči, popřípadě chodci, u kterých byla provedena dechová zkouška, byli pod vlivem alkoholu. Nehodovými ději se i nadále zabývají policisté.

„Viditelnost“

Když se podíváme na časy výše uvedených kolizí, je více než zřejmé, že být viděn jakožto nemotorizovaný účastník silničního provozu je důležité. V pondělí začala několikadenní, předem plánovaná, dopravní akce zaměřená na bezpečnost chodců a cyklistů v silničním provozu za snížené viditelnosti.

Akce má jasný preventivní nádech – policisté směřují k eliminaci dopravních nehod s chodci a cyklisty, vše v souvislosti se sníženou viditelností (soumrak, svítání, noční doba). Do akce se zapojují policisté ze služby dopravní, pořádkové, dále také policejní preventisté. Někdy se k nim připojil také zástupce BESIPu. Policisté se pohybují se zejména v místech vyznačených přechodů pro chodce jak se signalizačním zařízením, tak bez něj, a jak v blízkosti škol a školek, tak těch frekventovaných přechodů. Zaměřují se na chůzi osob mimo obec za snížené viditelnosti na neosvětlené komunikaci bez reflexních prvků anebo na jízdu na kole či chůzi po nesprávné straně komunikace, využívání chodníků či stezek pro cyklisty i osvětlení jízdních kol. Jejich pozornosti samozřejmě neunikají ani jiné prohřešky související s touto tématikou či silničním provozem obecně.

Jen připomenu, že užitím retroreflexních prvků dochází ke zvýšení viditelnosti chodce či cyklisty – rozdíl v čase, kdy řidič vozidla spatří chodce bez a s prvkem, je opravdu výrazný; podívejte se na již zveřejněné video v úvodu článku viz: https://www.policie.cz/clanek/viditelnost-zamereno-na-chodce-ale-take-cyklisty.aspx . Stále platí, že chodcům stanoví zákon o provozu na pozemních komunikacích že „pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“. Obecně se jeví vhodné nosit retroreflexní prvky také v obci, i v místech, která jsou osvětlena. Rodiče by měli na uvedené dbát u svých dětí a činit tak maximum pro bezpečí.

Připojuji informace kolegyně z oddělení prevence por. Bc. Lucie Galiové k tématu:
Chodec, pokud používá komunikaci, je považován za účastníka v silniční dopravě.  Automaticky se na něj vážou konkrétní pravidla a povinnosti, které je nutné dodržovat. Aby nedocházelo k dopravním nehodám a střetům chodců s motorovými vozidly, je důležité myslet na některé základní bezpečnostní zásady.

Kde není chodník ani stezka pro chodce, choďte po levé krajnici vozovky, nejvíce však dva chodci vedle sebe.

Na chodníku choďte po pravé straně nebo po vyznačené stezce pro chodce. I přesto, že jste chodec, všímejte si dopravních značek a tyto respektujte.

Přecházejte pouze na zelený signál semaforu pro chodce, ovšem i zde není vše jednoznačné. Pokud slyšíte přijíždět vozidla IZS, které použilo výstražné světelné a zvukové zařízení, Vaší povinností je do vozovky nevstupovat a na přechod pro chodce vstoupit až vozidlo záchranářů projede. Pozor si dejte na přednost v jízdě tramvaje.

Vidět a být viděn! Dbejte na Vaši zvýšenou viditelnost. Reflexní materiál je v noci vidět na 10 x větší vzdálenost než modré oblečení Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič nejméně 1,5 s (31m) na to, aby odpovídajícím způsobem zareagoval.

Nikdy nepřecházejte v zatáčce, mezi stojícími automobily. Pokud v blízkosti přechod není, přecházejte pouze tam, kde je dobrá viditelnost. Žádný řidič nedokáže zastavit své vozidlo, pokud mu někdo náhle vstoupí do vozovky.

Co dodat? Chovejte se dle pravidel, opatrně, bezpečně a viditelně!

                                                                                                                    por. Mgr. Soňa Štětínská

Odkazy do noveho okna

viditelnost1

viditelnost1 

Detailní náhled

viditelnost2

viditelnost2 

Detailní náhled

viditelnost3

viditelnost3 

Detailní náhled

viditelnost4

viditelnost4 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem