Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Základní informace o Krajském ředitelství policie Moravskoslezského kraje
Úvodem dovolte několik vět o našem rázovitém kraji.
Moravskoslezský kraj se nachází v nejvýchodnější části České republiky. Má rozlohu 5 427 km2 a spadá pod něj šest okresů – Bruntál, Opava, Nový Jičín, Ostrava-město, Karviná a Frýdek Místek. Na jeho území se nachází 22 obcí s rozšířenou působností. S počtem obyvatel přibližně 1.203.000 je po Středočeském kraji a Praze třetím nejlidnatějším krajem v České republice.
Počátky osidlování sahají do 12. století. Od 17. století se do dnešní podoby formovala města, která byla od přelomu 18. a 19. století industrializována. Výrazným momentem, který ovlivnil směřování regionu, byla druhá polovina 18. století, kdy byla zahájena těžba uhlí.
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje bylo zřízeno ke dni 1. ledna 2010. V čele stojí ředitel a jeho náměstci pro službu kriminální policie a vyšetřování, vnější službu a ekonomiku. Dále se krajské ředitelství dělí na jednotlivé územní odbory služby kriminální policie a vyšetřování a vnější služby, které jsou dislokovány na jednotlivých okresech.
Kriminogenní faktory našeho kraje jsou typické pro města s větším počtem obyvatel, kterých je zde celá řada. Panelová sídlištní zástavba s vysokou hustotou obyvatel je spojena s anonymitou pachatelů trestné činnosti. Stále přetrvává problém rozsáhlých nákupních či zábavních center, jejichž rozlehlé prostory a přilehlá parkoviště nabízejí příležitost pachatelům bagatelní majetkové trestné činnosti. V rekreačních oblastech, především v oblasti Beskyd, je problémem velké množství rekreačních objektů, které jsou mnohdy nedostatečně zabezpečeny a dlouhodobě neobydleny. Rozvoj průmyslových zón, výstavba železničních a silničních koridorů a přechodný vysoký pohyb cizích osob se projevuje v majetkové trestné činnosti. Specifickým rysem trestné činnosti v kraji je i divácké násilí organizovaných skupin pachatelů, které ohrožují veřejný pořádek v souvislosti s konáním hromadných sportovních utkáních. Na vývoj trestné činnosti má nezanedbatelný vliv také nejvyšší míra nezaměstnanosti ve srovnání s dalšími kraji.
Vedení moravskoslezské policie úzce spolupracujeme s krajskými úřady, se samosprávami obcí a v příhraničních oblastech s policií sousedících států.
Policie je tady pro poctivé občany v duchu hesla „Pomáhat a chránit“. Uvědomujeme si, že obraz policie na veřejnosti nevytváří jen dobrá či špatná objasněnost trestné činnosti, ale i slušnost, obětavost a snaha poskytnout pomoc ze strany každého příslušníka policie.
Historie četnictva a Policie České republiky