Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Pozor na podvodné investice do kryptoměny

Frýdecko-Místecko - policisté opět varují před podvodníky 

Policisté z obvodního oddělení Brušperk přijali oznámení od ženy, která se stala obětí podvodu při investování svých financí do kryptoměny, čímž následně přišla o úspory přesahující tři čtvrtě milionu korun.

Žena se během loňského roku sama zaregistrovala na neznámou webovou stránku, která přislibovala zhodnocení jejích úspor. I přesto, že pro registraci bylo nutné zaplatit registrační poplatek v dolarové měně, a dále zaslat svůj výpis z účtu, včetně kopie občanského průkazu, žena takto učinila. Poté byla telefonicky kontaktována „investiční poradkyní“, která ji manipulativním způsobem přesvědčila, pod záminkou zhodnocení úspor, aby převedla své peníze na účet mezinárodní směnárny kryptoměny. V prvním případě se jednalo o částku 1.000 eur, které byly z poškozené vylákány, aby se ubezpečila o tom, že její vklady budou náležitě zhodnoceny. O tom ji přesvědčila volající „poradkyně“ tím, že jí ukázala fiktivní nárůst vložených investic. Následně si půjčila peníze od jiné bankovní společnosti, kamarádů i rodiny, a to především za účelem vidiny vyššího zisku z vložené finanční částky. Při následném telefonickém kontaktu ji pak volající přesvědčila, aby své finanční prostředky postupně zasílala na mezinárodní účet, u něhož však musí povolit vzdálený přístup do počítače. Pak již byly veškeré finance poškozené bez jejího vědomí z mezinárodního účtu odčerpávány a žena tak přišla o více než 750.000 Kč. 

V dané věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.

Policie opět v těchto případech varuje veřejnost před tímto podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost, jelikož ke každé takové investici je potřeba přistupovat jako k rizikové. Před samotnou investicí do kryptoměn je vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jakým způsobem se provádí nákup a prodej této měny. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti, a rovněž je třeba pamatovat na to, že nikomu za žádných okolností není třeba povolovat vzdálený přístup ke svému počítači.

nprap. Mgr. Pavla Procházková
oddělení tisku
20. ledna 2023

vytisknout  e-mailem