Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Pozor při obchodování s kryptoměnou

České Budějovice - Nikdy nedovolte cizím osobám vzdálený přístup do vašeho počítače. 

Nechat zpřístupnit svůj počítač nebo jiné elektronické zařízení cizí osobě na dálku je vysoce nebezpečné, prakticky je to stejné, jako byste "posadili" pachatele před váš počítač a nechali ho, aby v něm prováděl cokoliv, co ho napadne, včetně manipulace s vašimi penězi v elektronickém bankovnictví. Pachatel má v tu chvíli v bankovnictví stejná práva jako vy!

Případy tohoto typu řeší aktuálně policisté v Trhových Svinech a v Českých Budějovicích. Na trhosvinenské policisty se obrátil poškozený muž s tím, že ho kontatkovala neznámá žena a sdělila mu, že v minulosti investoval do kryptoměn a nyní mu mají být vyplaceny peníze. Poškozený si pro vyplacení peněz nainstaloval do počítače program, díky kterému mohl neznámý pachatel do jeho počítače a potažmo do internetového bankovnictví vstoupit. Následně tento pachatel odeslal postupně v několika platbách částku ve výši bezmála 400 000 korun z účtu poškozeného na jiný účet. 

Další poškozený byl rovněž kontaktován cizí osobou s legendou, že zhodnotí a vyplatí jeho předešlé investice. Také navedl poškozeného k instalaci aplikace pro vzdálený přístup k elektronickému zařízení AnyDesk a pak ho nasměroval na webové stránky kryptoměnové burzy Binance. Tam pak poškozený dle instrukcí zadal číslo své platební karty, její platnost a bezpečnostní CVC kód a v bankovní aplikaci pak potvrdil celkem tři ověřovací notifikace. Nejednalo se však o příjem peněz na jeho účet, ale šlo o odchozí transakce ve prospěch jiného účtu. Pachatel takto odčerpal více než 100 000 korun.

Policisté na obou případech intenzivně pracují. Zároveň varují každého, kdo používá své elektronické zařízení k provádění bankovních transakcích nebo k investování, aby zbystřil, pokud od něj někdo žádá vzdálenou správu, používá slova jako AnyDesk nebo TeamViewer. V tomto případě okamžitě skončete s komunikací, jedná se s největší pravděpodobností o podvod! (viz leták)

por. Ing. Štěpánka Schwarzová, krpc.pio@pcr.cz

20. ledna 2023

vytisknout  e-mailem