Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Národní protidrogová centrála

Národní protidrogová centrála SKPV PČR

Operace s krycím názvem „PHALE“

Policisté Národní protidrogové centrály Služby kriminální policie a vyšetřování Policie České republiky zadrželi v rámci akce „PHALE“ organizovanou skupinu osob, která se nejméně od počátku roku 2022 podílela na území Prahy, Karlovarského a Ústeckého kraje na výrobě a distribuci látky metamfetamin. Proti obviněným osobám bylo zahájeno trestní stíhání pro zvlášť závažný zločin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle § 283 odst. 1, odst. 2 písm. a), odst. 3 písm. c) trestního zákoníku. 

Zločinecká skupina složená z pěti osob vietnamské národnosti, z nichž jeden byl občanem Nizozemského království a dvou českých občanů, byla vedena společným záměrem podílet se a profitovat na nedovolené výrobě a obchodování s omamnými a psychotropními látkami, konkrétně s metamfetaminem. Hlavním organizátorem této  skupiny byl vietnamský pár z Karlovarského kraje, který činnost celé skupiny řídil a organizoval včetně nákupu prekurzorů a dalších komodit určených k výrobě návykové látky urřené pro český trh a částečně pro vývoz do zahraničí – Německa a Nizozemí.  

Další osoba vietnamské národnosti se pak společně s občanem České republiky podílela na samotné výrobě metamfetaminu Přítelkyně tohoto českého občana zajišťovala pro organizovanou skupinu objekty, v nichž byla výroba realizována. Jednalo o inzerované rekreační objekty – chaty a chalupy nabízené ke krátkodobému pronájmu. Aby skupina na sebe neupozorňovala a ztížila své odhalení, výroba drogy probíhala pokaždé na jiném, často odlehlém místě či na úplné samotě.  Varna na výrobu metamfetaminu byla vždy konspirativně převezena na vybrané místo pouze pro dobu výroby, následně uklizena a zřízena jinde. Z druhé vybrané lokality pak byla monitorována situace v okolí, aby bylo maximálně eliminováno riziko odhalení jejich trestné činnosti.

Další dvě osoby vietnamské národnosti působící v Praze pak zajišťovaly pro výrobu potřebné chemické látky, jako jsou např.  jód, červený fosfor, rozpouštědla a především nezbytný prekursor - tablety s obsahem pseudoefedrinu.

V rámci realizace na území třech krajů České republiky bylo za účasti dalších specializovaných složek Policie ČR a krajských ředitelství hl.m.Prahy, Středočeského, Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje zadrženo celkem 7 pachatelů. Provedeno bylo 9 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Zajistili jsme kompletní varnu metamfetaminu, 7 kg vyprodukovaného metamfetaminu, velké množství prekurzorů drog a jiných chemických látek včetně látek určených k ředění metamfetaminu pro zvýšení zisku, finanční hotovost ve cca 700.000 Kč v různých měnách a osobní motorové vozidlo zn. Mercedes E300 v hodnotě zhruba 950 000,- Kč.

Praha 2. prosince 2022

brig. gen. PhDr. Jakub Frydrych
ředitel Národní protidrogové centrály SKPV

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem