Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Skromný hrdina byl oceněn jihočeským policejním ředitelem

Jihočeský kraj - Policista ve svém volnu neváhal vyprostit řidiče z havarovaného automobilu, který hned poté začal hořet. 

Skromný hrdina, těmito slovy lze bez nadsázky označit vedoucího Oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje npor. Davida Pavelku, který v úterý 6. září ukázal, že je nejenom výborný policista, ale především statečný člověk, když ve svém volnu zachránil život jinému člověku a stalo se to právě při dopravní nehodě, kterých npor. Pavelka ve svém profesním životě řešil již stovky. 

Osudný den 6. září jel pan Pavelka ve svém voze krátce před jedenáctou hodinou večer po silnici směrem od Písku na České Budějovice, když ho začalo vysokou rychlostí předjíždět jiné auto, které se mu rychle vzdálilo. Policista si všiml, že se jedná o vůz značky Škoda Karoq a hlavou mu prolétlo, že ten řidič zbytečně riskuje...Pan Pavelka pokračoval v cestě až do Češnovic, kam dorazil právě včas. Řidič, který tak nebezpečně předjížděl, totiž nezvládl řízení, vyjel mimo komunikaci a narazil do místní kaple a informační tabule, která spadla přímo na auto. Npor. Pavelka ihned zastavil, věděl totiž, že musí okamžitě jednat. Protože řidič, který místem projížděl těsně před ním kolem nehody pouze projel,  běžel policista k havarovanému automobilu úplně sám. S vypětím všech sil zvedl těžkou tabuli, která zaklínila dveře na straně řidiče tak, že nebylo možné se dostat do auta ani z auta ven. Zraněného řidiče se snažil co nejrychleji vyprostit ven. Bylo to velmi náročné, protože mladý řidič byl ve vozidle zaklíněný a byl zraněný.  Po chvíli se mu to naštěstí podařilo, protože jen co ho odtáhl do bezpečné vzdálenosti, začal havarovaný automobil hořet. Pan Pavelka poskytl řidiči první pomoc.  Pak už na místo přiběhli i další obyvatelé obce a přijeli záchranáři, kteří si zraněného muže převzali a odvezli do nemocnice. Na místě zasahovali i ostatní složky IZS.

Policista muži jednoznačně svým duchapřítomným jednáním zachránil život. O svém skutku však skromně pomlčel, a až jeho kolegové při vyšetřování nehody následně prozradili ostatním, že prvním na místě dopravní nehody byl právě npor. Pavelka a že to byl on, kdo vytáhl zraněného muže z vozidla. Sám pan Pavelka k tomu řekl jediné: "Byla to samořzejmost, nepřemýšlel jsem nad tím, že by se mi mohlo třeba něco stát. Ten řidič potřeboval pomoc a tak jsem do toho šel." Statečný policista si zaslouží obrovské poděkování a uznání, které mu vyjádřil i ředitel jihočeské policie, když ho dnes slavnostně ocenil kázeňskou odměnou před nově nastupujícími policisty při složení služebního slibu. Pan Pavelka pomohl a zachránil lidský život, motto Policie ČR tak bylo opět naplněno. 

por. Ing. Štěpánka Schwarzová, krpc.pio@pcr.cz

3. října 2022

Odkazy do noveho okna

1 Pavelka 1

1 Pavelka 1 

Detailní náhled

2 Pavelka 2

2 Pavelka 2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem