Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Pomněnkový den

MS kraj – policisté se zapojili do celorepublikového projektu 

V sobotu 25. května si připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Proč právě toto datum? V roce 1979 v tento den zmizel v New Yorku na cestě do školy malý chlapec. V roce 1983 jej tehdejší prezident USA označil za Den pohřešovaných dětí a v roce 1986 se začal připomínat jako mezinárodní. Od roku 2004 se v České republice zdůrazňuje jako tzv. Pomněnkový den.

Také moravskoslezští policisté se v souvislosti s tímto dnem zapojili do celorepublikové preventivní akce s názvem „Pomněnkový den“. Na několika místech v kraji poblíž základních škol předávali rodičům i dětem informace týkající se problematiky pátrání po pohřešovaných dětech. Například co může rodič dělat, když se dítě nevrátí domů. Občas se stane, že se opozdí, například u kamarádů. V případě, že se dítě ztratí, doporučují policisté zachovat klid, kontaktovat příbuzné či kamarády. Pokud dítě není k nalezení je na místě volat linku 158. Valná většina dětí se najde v pořádku krátce po zmizení.

Nutno zmínit, že většina vyhlášených pátrání po dětech se týká těch, kteří utečou z ústavní výchovy či přímo od rodiny. Je důležité všímat si svých dětí, jaké nosí oblečení, zajímat se o jejich problémy, komunikovat s nimi a domluvit si určitá pravidla. Pro úspěšné vypátrání pohřešované osoby (nejen dítěte) je nejpodstatnější rychlý a přesný přenos informací. V případě, že policisté na základě oznámení o pohřešování dítěte zjistí, že jde o závažnou situaci (například dítě postrádá přístup k životně důležitým lékům) je vyhlášeno tzv. „dítě v ohrožení“. Bezprostředně jsou informována média a veřejnost.

V posledních pěti letech bylo v rámci Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje vyhlášeno „dítě v ohrožení“ v sedmi případech. Ve všech uvedených byly děti vypátrány. 

Dětem i rodičům byly v rámci preventivní akce předány rovněž preventivní předměty související s tématem.

Více k tématu zde: http://www.mvcr.cz/clanek/na-25-kvetna-pripada-mezinarodni-den-pohresovanych-deti.aspx

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení tisku a prevence
por. Mgr. Lukáš Kendzior
24. května 2019

Pomněnkový den v kraji:
Bruntálsko,Frýdecko-Místecko,Karvinsko, Novojičínsko

Pomněnkový den v Moravskoslezském kraji (v pořadu "Na stopě")

vytisknout  e-mailem