Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Krádeže motorových vozidel

Krádeže motorových vozidel, ale i motocyklů, skůtrů, autobusů a speciálních vozidel, patří k nejzávažnějším formám majetkové trestné činnosti u nás. Podle statistických údajů lze konstatovat, že velká část odcizených vozidel bývá demontována na náhradní díly, část bývá legalizována k dalšímu provozu, třeba s využitím padělaných dokladů nebo změny identifikačních znaků vozidla, a část odcizených vozidel, především těch luxusních, je následně vyváženo mimo republiku.
 
Jde o vysoce sofistikovanou a dobře organizovanou trestnou činnost, která nemá regionální charakter, mnohdy je páchána na mezinárodní úrovni a uvnitř organizovaných skupin dochází ke specializované dělbě práce.
 
Nejčastěji ke krádežím vozidel dochází: 
  • v městské aglomeraci, na sídlišti,
  • na větších parkovištích u supermarketů, hotelových zařízení,
  • v rekreační oblasti,
  • na odlehlých místech,
  • v bočních uličkách s nedostatečným osvětlením,
  • na místech s malou frekvencí pohybu osob či vozidel. 
 
Co dělat, když k odcizení vozidla došlo:
Po vyloučení možností, že jste zaparkovali svůj vůz na jiném místě (i to se stává) a vaše vozidlo si nepůjčil nikdo z rodinných příslušníků, přátel nebo spolupracovníků, kontaktujte Policii ČR. Po vyloučení možnosti, že vám bylo vozidlo odcizeno, policie zahájí úkony trestního řízení, provede ohledání místa činu a sepíše protokol. Dále policisté provádí šetření ve spolupráci s kriminální službou. V průběhu šetření máte právo kdykoliv do spisu nahlédnout.
 
Prevence 
Významným preventivním opatřením proti krádeži motorového vozidla je jeho kvalitní zabezpečení. Současná nabídka vozidel na trhu má již řadu bezpečnostních prvků zakomponovaných standardně při výrobě: imobilizér, centrální kódové zajištění zámků, kódování skel apod. Vozidlo lze dále zabezpečit mechanickými zabezpečovacími systémy (blokace řadicí páky) nebo elektronickými systémy (autoalarmy, imobilizéry, GPS) a satelitními vyhledávacími systémy. Nejideálnější se jeví kombinace několika bezpečnostních zařízení, která riziko odcizení vozidla snižují.  

vytisknout  e-mailem