Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Zebra se za tebe nerozhlédne!

J.Hradec - Chodci víte, že vstupem na silnici bez rozhlédnutí riskujete vlastní život!  

Policisté na jihu Čech připomínají tento týden ve dnech  dnech 10. - 13. dubna 2012 chodcům jak správně přecházet vozovku.  V rámci celorepublikové dopravní akce „Zebra se za tebe nerozhlédne“ zvýší dohled nejen nad dětmi, které přes frekventované komunikace přichází do škol, ale i nad všemi dospělými, zejména pak nad seniory. Cílem akce je připomenout chodcům, ale i řidičům, pravidla bezpečnosti silničního provozu v této oblasti. Na vybraných školách pak policisté se žáky na toto téma pobesedují. Vedle bezpečnosti na přechodech se zaměří i na problematiku jízdy na kolech. S dětmi dopravní policisté prověří jejich znalost dopravních značek, řešení dopravních situací a znalost základních pravidel silničního provozu.
Zebra se za tebe nerozhlédne .jpgZebra se za tebe nerozhlédne .jpg
 
 V Jindřichově Hradci  proběhla akce dnes 11. dubna 2012 od 07.00 do 08.00  na křižovatce U Trojice. Preventivní akce se zúčastnili  dopravní policisté z města nad Vajgarem  prap. Rastislav Kačeňák a prap. Miroslav Paďourek společně s tiskovou mluvčí por. Hanou Millerovou.   
 
Víte že:   Již devátým rokem pokračuje Policie České republiky ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra      ČR v celorepublikové preventivní akci „Zebra se za tebe nerozhlédne. Policisté při těchto akcích připomínají všem chodcům jak správně přecházet vozovku, i skutečnost, že chodci mají také určitá práva a povinnosti.
                    Hlavní příčinou tragických dopravních nehod je neznalost a nedodržování pravidel, která upravují provoz na pozemních komunikacích. Mimo jiné stanoví i práva a povinnosti chodců.
                    Jednou z povinností chodců, která pro ně vyplývá ze silničního zákona, je přecházení silnic po přechodech : Je-li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou "Přechod pro chodce", "Podchod nebo nadchod", musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.
          
Preventivní akce Zebra  je zaměřena na kontrolu dodržování pravidel pro přecházení pozemních komunikací, na odbourání mýtu o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce. Slogan "Zebra se za tebe nerozhlédne" má připomenout, že vstupem na silnici bez rozhlédnutí člověk riskuje vlastní život.
 
Příčinou mnoha tragických nehod je také nedostatečná viditelnost chodců. Viditelnost lze zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z reflexních materiálů, které odrážejí dopadající světlo až na vzdálenost 200 metrů. Výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti. Děti jsou na silnicích ohroženy více, než jiní chodci. Jsou méně soustředěné a neumí ještě dobře odhadovat a předvídat. Jejich každodenní cesta do školy bude bezpečnější díky světlému oblečení a reflexním prvkům na školní brašně a botách.
 
Tři rady pro zvýšení viditelnosti:
1. používejte reflexní a flourescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy
2. reflexní předměty umístěte nejlépe na konci rukávů, blízko kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo)
3. dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a flourescenčními bezpečnostními prvky
 
por. Mgr. Bc. Hana Millerová pcrjhtm@mvcr.cz  
11. dubna  2012
 

vytisknout  e-mailem