Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Falešný bankéř opět na scéně

PRAHA VENKOV - JIH - Muž přišel téměř o 80 tisíc korun. 

Policisté z Obvodního oddělení Říčany přijali v minulém týdnu oznámení od 55letého muže, který se stal obětí podvodníka, který vystupoval jako pracovník banky a poškozenému muži "chtěl pomoci ochránit jeho bankovní účet".

Poškozeného, nejprve emailem a potom telefonicky, kontaktoval neznámý muž, který vystupoval jako pracovník banky. Poškozenému uvedl, že z jeho bankovního účtu se někdo další snažil vybrat peníze. Dále se ho dotazoval, zda si do svého bankovnictví přidával další mobilní tel. číslo s polskou předvolbou. Vzhledem k tomu, že žádné takové číslo poškozený nepřidával, přesvědčil ho bankéř o tom, že mu někdo napadnul účet, a proto musí v bankovnictví změnit PIN ke své kartě a následně mu bude nová karta zaslána poštou. Po této komunikaci přišla SMS zpráva s odkazem, který vypadal jako aplikace banky a tam zadal přihlašovací údaje. Odkaz byl ale falešný a podvodník tímto získal přístupové údaje do internetového bankovnictví poškozeného a z účtu mu vybral téměř 80 tisíc korun.

Když poškozený 55letý muž zjistil, že byl podveden, celou věc přišel nahlásit na policii. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě dopadení a prokázání viny hrozí pachateli až 2letý trest odnětí svobody.

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
6. března 2024

vytisknout  e-mailem