Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Přejeme poklidné prožití adventu a svátků vánočních

PRAHA VENKOV-JIH - Adventní čas nastal, pomalu se blíží Vánoce a lidé se vydávají na vánoční nákupy, aby si nakoupili veškeré potřebné věci, potraviny, sehnali svým blízkým dárky pod stromeček. 

Tyto nákupy jsou ale bohužel doprovázeny stresem. Lidé mají plnou hlavu starostí, spěchají, nejsou opatrní a pozorní na své věci, nosí u sebe větší obnos peněz, a tím značně ulehčují práci zlodějům.  Při nakupování je důležité dbát na to, kam odkládáme svou tašku či kabelku. Typickým příkladem je odložení kabelky, či tašky do nákupního vozíku, kdy stačí chvilka nepozornosti při vybírání zboží a kabelka s osobními věcmi (peněženkou, telefon, klíče, doklady, apod.) je rychlým okamžikem pryč.
Dalším zvýšeným rizikem díky předvánočnímu shonu, který nakupující při nákupu v tomto vánočním období prožívají, jsou i kapesní krádeže. Proto je potřeba věnovat velkou pozornost na své věci v místech, kde se pohybuje větší množství lidí, v nákupních centrech, ve frontách a tlačenicích mezi zákazníky, při jízdě hromadnými dopravními prostředky.

A jak zabránit těmto nepříjemným situacím a vyhnout se krádežím? Policisté doporučují:

  • Nosit peněženku a ostatní cenné věci v uzavíratelných kapsách, na které máte nejlépe nepřetržitý dohled.
  • Buďte obezřetní a kontrolujte si, jestli máte správně zapnutou tašku či batoh, který nosíte na zádech.
  • Batoh si dávejte raději před sebe a nenechávejte ho na zádech, když se budete pohybovat v místech s větší koncentrací lidí či dopravních prostředcích.
  • Nedávat si nic do zadních kapes kalhot a navrch svých kabelek či tašek.
  • Nenosit u sebe větší finanční obnos, lepší je platební karta.
  • Při ztrátě platební karty, okamžitě krádež oznámit a kartu nechat zablokovat (nemějte nikde u karty napsaný svůj PIN).
  • Důležité je také dávat pozor na to, kde a jaké věci necháváte ve svém autě, když opouštíte parkoviště. Vaše auto není trezor! Nenechávejte věci na viditelném místě, aby tyto věci právě nebyly tím hlavním důvodem, proč má pachatel vykrást zrovna Vaše auto.
  • Dbejte na bezpečnostní pravidla při zapalování svíček na adventních věncích.


Přejeme Vám bezstarostné a ničím nerušené období adventu, jakož i poklidné prožití vánočních svátků. Vaše Policie České republiky.


por. Bc. Zdeněk Chalupa
komisař oddělení tisku a prevence
4. prosince 2023

vytisknout  e-mailem