Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
podhomepage

Policie České republiky – Služba cizinecké policie

 

Na státních hranicích se Slovenskou republikou proběhla policejní akce „TRASA1“

Policisté se zaměřili na tranzitní nelegální migrace 

Ve dnech 17. 08.  –  03. 09. 2023 proběhla na vytipovaných místech Zlínského kraje, Jihomoravského kraje a kraje Vysočina kontrolně bezpečnostní akce Ředitelství služby cizinecké policie (ŘSCP), zaměřená na odhalování nelegálního pobytu cizinců souvisejícího s tranzitní nelegální migrací. Policisté v rámci policejní akce primárně zaměřili svou pozornost na oblast tranzitní nelegální migrace realizované pozemní cestou za pomoci dopravních prostředků.

Do akce se z ŘSCP zapojila kromě Mobilní jednotky cizinecké policie také Oddělení šetření trestné činnosti a dokumentace, Oddělení víz a ETIAS a Oddělení služební přípravy.

Výslednost policejní akce:

V rámci policejní akce „TRASA1“ bylo zkontrolováno celkem 5.170 osob, z toho 1.016 občanů třetích zemí a 4.154 občanů EU. Dále bylo zkontrolováno celkem 3.097 dopravních prostředků. Bylo zjištěno 41 nelegálně tranzitujících migrantů a zadrženo 8 osob důvodně podezřelých ze spáchání trestného činu Organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice dle ustanovení § 340 odst. 1 trestního zákoníku. Byly zjištěny 3 přečiny Maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání podle ustanovení § 337 odst. 1 písmene a) trestního zákoníku a byly vypátrány 3 osoby v PATROS (pátrání po pobytu). Celkem bylo uloženo 53 blokových pokut v celkové částce 44.400,- Kč.

Dle dostupných operativních informací je tranzitní nelegální migrace v současnosti provozována všemi možnými silničními dopravními prostředky. V rámci policejní akce byli migranti zjištěni jen v osobních a dodávkových vozidlech. Ve většině případů byla vozidla registrována na cizích státních registračních značkách.

V souvislosti se získanými poznatky z policejní akce „TRASA1“, dostupnými statistickými údaji za rok 2023, operativními poznatky a se zohledněním aktuálně nejčastějších trendů ze strany převaděčů budou i po skončení policejní akce „TRASA1“ prováděny Ředitelstvím služby cizinecké policie namátkové kontroly dopravních prostředků. Namátkové kontroly budou prováděny operativně a na předem určených místech, která budou vytipována jako možná aktuální migrační trasa.

kpt. Josef Urban
tiskový mluvčí
Ředitelství služby cizinecké policie

13. září 2023

vytisknout  e-mailem