Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Boj proti nelegální migraci

Policisté v Pardubickém kraji od začátku roku zachytili bezmála 300 nelegálních migrantů. V cílených kontrolách budeme i nadále pokračovat. 

V souvislosti s aktuální migrační situací policisté z cizinecké policie ve spolupráci s dopravními a pořádkovými kolegy v uplynulých dnech zaměřili svou pozornost především na řidiče nákladních vozidel.

Policisté cílili zejména na osoby, které se neoprávněně zdržují na území České republiky v souvislosti s migrační vlnou, včetně převaděčských aktivit. Kontrolovali ale také dodržování pravidel silničního zákona a přepravy nákladů.

Zatím letos největší záchyt nelegálních migrantů jsme zaznamenali začátkem září, kdy se policistům ve dvou na sobě nezávislých případech podařilo zajistit dohromady 48 cizinců ve dvou dodávkách. První z nich policisté zastavili v pátek 1. září dopoledne na silnici 1/35 poblíž obce Opatovec na Svitavsku. Osmatřicetiletý cizinec ve vozidle Renault Traffic převážel 28 nelegálních migrantů. Druhý případ evidujeme ze soboty 2. září dopoledne. Tentokrát policisté na dálnici D35 ve směru na Prahu zastavili 44letého řidiče vozidla zn. Ford Transit, v jehož nákladovém prostotu se tísnilo 20 cizinců.

Kriminalisté v obou případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu Organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, za což v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Po provedení všech potřebných úkonů policisté nelegální migranty v rámci tzv. readmise vrátili zpět na Slovensko, tedy do země, odkud nelegálně překročili státní hranici do České republiky.

Od začátku roku policisté v Pardubickém kraji vypátrali a zajistili celkem 278 nelegálních migrantů, což odpovídá číslu za stejné období v loňském roce. S ohledem na aktuální migrační situaci budeme v cílených kontrolách pokračovat.

13. září 2023
por. Mgr. Iveta Kopecká
tisková mluvčí Policie ČR Pardubického kraje

vytisknout  e-mailem