Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

O nás

Pardubice

Pardubický kraj leží na pomezí Čech a Moravy a tvoří ho čtyři bývalá okresní města – Pardubice (současné krajské město), Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí. Kraj čítá 451 obcí, které jsou členěny do 15 správních obvodů. Rozloha kraje je 4 519 km2 .

Samotné krajské město má velice výhodnou polohu v dopravní infrastruktuře Evropy, neboť tudy prochází významný železniční koridor spojující Berlín a Vídeň, dobudovaná dálnice D11 přiblížila Pardubice k evropské dálniční síti a místní mezinárodní letiště je jedno z páteřních letišť České republiky. 

V Pardubickém kraji má své jméno i průmysl. Po celém kraji je několik velkých továren, jejíž výroba je známá nejen v naší republice. Zabývají se strojírenstvím, chemií, i textilní výrobou. Mezi věhlasné firmy patří například Paramo Pardubice, Synthesia Semnín, ETA Hlinsko, cementárna Práchovice, Iveco Vysoké Mýto, Perla Ústí nad Orlicí, KORADO Česká Třebová, AVX Lanškroun, OEZ Letohrad,  aj.

Pardubický kraj nabízí také turistům mnoho přírodních zajímavostí, památek a pamětihodností. Renesanční zámek v Litomyšli je zapsaný v seznamu kulturního dědictví UNESCO. V kraji je několik zámků a středověkých hradů, jako například Lichnice, Oheb nebo Rychmburk. Za návštěvu určitě stojí i zříceniny, které jsou roztroušeny v podhůří Železných a Orlických hor. Nejvýznamnější historické stavební památky nacházející se v severní části Pardubického kraje jsou spojeny s moravským rodem pánů z Pernštejna. Jejich majetkem byly i dva hrady – Litice nad Orlicí a Kunětická hora. Milovníci přírody mohou navštívit několik turisticky zajímavých oblastí – Železné hory, Žďárské vrchy, Orlické hory, Polabí, nebo masiv Kralického Sněžníku.

A jak bychom mohli charakterizovat několika slovy bývalá okresní města, tvořící Pardubický kraj? Město Pardubice je spjaté s Velkou pardubickou Steeplechase, se známým pardubickým perníkem, jehož výroba má již třistaletou tradici, s motocyklovými závody Zlatá přilba nebo s extraligovým hokejem. Loutkářská Chrudim má jistě také své jméno stejně jako Veselý Kopec nebo přehradní nádrž Seč. Svitavy jsou dopravní spojkou mezi Čechy a Moravou, neboť tudy vedou tři významné komunikace a to silnice I/34, I/35 a I/43. Známý je i výše uvedený litomyšlský Zámek a gurmáni by nám jistě neodpustili zmínku o masokombinátu v Poličce. Na Orlickoústecku je známá přehradní nádrž Pastviny nebo Andrlův Chlum, kde se každoročně pořádají automobilové závody do vrchu. 

Policie České republiky se v rámci Reformy snažila přizpůsobit své územní členění a organizační strukturu tak, aby její rozdělení odpovídalo členění vyšších územně-správních celků České republiky. Proto k 31. prosinci 2009 zaniká Krajské ředitelství policie Východočeského kraje, které čítalo devět bývalých okresů (Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Trutnov, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou a Hradec Králové) a k 1. lednu 2010 vznikají dvě nová krajská ředitelství – Pardubického a Královéhradeckého kraje. Jedná se o historickou událost, která přišla po padesáti letech, a téměř všichni jsme ji přivítali. Obě nová ředitelství spolu budou, jak to slíbili oba krajští ředitelé, velice úzce spolupracovat a mezi pardubickými a královéhradeckými policisty jistě nebude panovat atmosféra, jako například mezi sportovními fanoušky těchto dvou krajských měst.

Východočeské policejní ředitelství se dlouhodobě drželo v republikovém žebříčku objasněnosti na předních místech, tak si přejme, aby to tak i nadále zůstalo a jak při slavnostním shromáždění pořádaném ke vzniku Krajského ředitelství policie Pardubického kraje vtipně a s lehkou nadsázkou poznamenal hejtman Radko Martínek, aby pardubická policie byla  objasněnosti trestné činnosti již vždy před tou královéhradeckou…

vytisknout  e-mailem