Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Převážel nelegální migranty

OLOMOUCKÝ KRAJ - Za převaděčství stanul 60letý Bulhar před soudem. 

Ve zkráceném přípravném řízení sdělili olomoučtí kriminalisté 60letému cizinci podezření ze spáchání přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, za který trestní zákoník ukládá trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let, propadnutí majetku nebo peněžitý trest. Krátce nato předali spisový materiál státnímu zástupci, který u soudu podal návrh na potrestání.

 Ve středu 31. května okolo třetí hodiny ranní kontrolovala hlídka celní správy na dálnici D 35 nedaleko obce Skrbeň dodávkové vozidlo Fiat, za jehož volantem seděl právě šedesátiletý muž bulharské státní příslušnosti. Při prohlídce automobilu nalezli v nákladním prostoru patnáct mužů bez platných dokladů. Na místo přivolaní policisté shledali, že se jedná o cizince, mířící pravděpodobně do Německa. Řidiče vozidla zadrželi a zbylou osádku automobilu zajistili a předali do rukou kolegů z cizinecké policie.

 V průběhu prověřování kriminalisté zjistili, že zadržený Bulhar měl ve středečních nočních hodinách na území Slovenska naložit do auta cizince bez platných cestovních pasů a bez oprávnění ke vstupu a pobytu na území České republiky s vědomím, že se jedná o nelegální běžence. S příslibem finančního zisku je měl přepravit na konkrétní přestupní místo v České republice, odkud měli namířeno patrně do své cílové destinace.

 K přepravovaným ,,černým“ pasažérům policisté cizinecké policie zjistili, že se jednalo o mladé muže ze Sýrie, mezi nimiž se nacházel i jeden nezletilý a mladistvý chlapec. Syřané disponovali potvrzením o setrvání na území Slovenska, a z toho důvodu dali policisté v rámci mezinárodní readmisní smlouvy návrh na převzetí adresovaný našim východním sousedům. Ti návrh obratem akceptovali a Syřané tak skončili ještě v den svého zajištění opět na Slovensku.

V pátek 2. června stanul Bulhar před olomouckým soudem, od kterého odešel s peněžitým trestem ve výši několika desítek tisíc korun.

por. Bc. Petra Vaňharová
5. června 2023

vytisknout  e-mailem