Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Bezpečně na cyklostezce

NYMBURSKO – Víte, jak se správně chovat na stezce pro cyklisty a chodce? Preventivní akce u hradeb byly zaměřeny právě na toto téma. 

Ve spolupráci s BESIP byly v rámci prázdninových měsíců uspořádány tři preventivní akce se zaměřením na bezpečnost cyklistů. Policejní preventistka a pracovnice BESIP k této aktivitě vybraly cyklostezku v Nymburce u místních hradeb. Preventivní stánek mnohokrát přilákal cyklisty i bez našeho oslovení. Kromě rad, jak se chovat bezpečně v silničním provozu a připomenutí pravidel chování na cyklostezce, si cyklisté mohli vyzkoušet „alkoholové“ brýle, které simulují stav opilosti v hodnotě 2,5 promile alkoholu, nebo brýle simulující únavový syndrom. Překážkovou dráhu s těmito pomůckami pak zvládali dost obtížně, ale všichni se u této aktivity pobavili.

Pro malé cyklisty a chodce jsme měly připraveny testy z dopravní výchovy a lákadlem bylo kolo štěstí, kde si po zatočení vybrali otázku, jak jinak, než s dopravní tématikou. Každý pak za svou snahu odcházel s drobnou odměnou, většinou s reflexním páskem či samolepkou.

stezka
 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:
V průběhu těchto akcí jsme ale zjistily, že mnoho cyklistů a chodců neví, že stezka pro chodce a cyklisty je brána jako komunikace IV. třídy, tedy se na ní vztahují pravidla stejně jako na silnice jiné kategorie. To znamená, že chodci se při pohybu na takové stezce musí pohybovat po LEVÉ straně ve směru chůze, stejně tak bruslaři, kteří jsou dle zákona považováni za chodce!!! Vpravo se mohou chodci pohybovat pouze, pokud jdou v útvaru jako skupina. 
Odůvodnění tohoto pravidla lze dohledat v „Zásadách bezpečné jízdy“, kde je uvedeno, že každý účastník musí mít přehled o tom, co se před ním děje. Tedy, když půjde chodec po správné straně stezky (levé) uvidí cyklistu, který jede proti němu v opačném směru a mohou se navzájem bezpečně vyhnout.    

por. Bc. Petra Potočná
Územní odbor Nymburk
12. srpna 2022

vytisknout  e-mailem