Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Dopravně bezpečnostní akce

Praha venkov - východ – Policisté se zaměřili především na vzájemnou ohleduplnost mezi řidiči motorových vozidel a cyklisty. 

Policisté Územního odboru Praha venkov – východ se ve dnech 17. a 18. května tohoto roku zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zaměřené na kontrolu dodržování povinností cyklistů a řidičů motorových vozidel ve vztahu k cyklistům.

Policejní hlídky během akce zkontrolovaly celkem 165 vozidel, z nichž u 23 řidičů byly zaznamenány dopravní přestupky. Cyklistů policisté zkontrolovali 22 a třem z nich byla uložena pokuta za nevyhovující technický stav související i s chybějící povinnou výbavou jízdního kola. Mezi další přestupky řidičů patřil špatný technický stav vozidla a nepřipoutání řidiče nebo jeho spolujezdců.

Akce byla zaměřená na vzájemnou ohleduplnost mezi řidiči motorových vozidel a cyklisty. U řidičů motorových vozidel se policisté zaměřili na správné předjíždění cyklistů s dodržením bočního odstupu a na povinnost řidičů dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty. U cyklistů kontrolovali jejich správné chování při pohybu na pozemních komunikacích, zejména zda dodržují zákaz jízdy po chodníku, nekonzumují alkoholické nápoje a jiné návykové látky a zda jejich jízdní kola mají řádný technický stav.

Technické požadavky na jízdní kola, které stanoví příloha č. 13 k vyhlášce č. 341/2002 Sb. Vyplývá z ní:

Jízdní kola musí být vybavena:

 • dvěma na sobě nezávislými brzdami; jízdní kola pro předškolní děti vybavená tzv. torpédem (volnoběžným nábojem s protišlapací brzdou) nemusí být vybavena přední brzdou
 • zadní červenou odrazkou; odrazka může být kombinována se zadní červenou svítilnou a lze ji nahradit odrazovými materiály na oděvu nebo obuvi cyklisty
 • přední bílou odrazkou; lze ji nahradit odrazovými materiály na oděvu nebo obuvi cyklisty
 • oranžovými odrazkami na obou stranách pedálů (šlapátek)
 • oranžovými odrazkami na paprscích kol (předního nebo zadního kola nebo obou kol); odrazky musí být po obou stranách kol; lze je nahradit odrazovými materiály na bocích kola nebo na bocích pneumatik či na koncích blatníků nebo bočních částech oděvu cyklisty.

Pro jízdu za snížené viditelnosti musí být jízdní kola dále vybavena:

 • předním světlometem svítícím dopředu bílým světlem; jestliže je vozovka dostatečně osvětlena, může být nahrazen svítilnou s přerušovaným bílým světlem
 • zadní červenou svítilnou; může být nahrazena svítilnou s přerušovaným červeným světlem
 • zdrojem proudu (dynamo nebo baterie schopné zajistit svítivost předepsaného osvětlení po dobu min. 1,5 hodiny)

Je-li kolo vybaveno sedátkem pro dopravu dítěte:

 • sedátko musí být pevně připevněno
 • kolo musí být vybaveno podpěrami pro nohy dítěte.

Jízdní kola uváděná na trh po 1. 1. 2003:

 • musí mít na rámu vyznačeno výrobní číslo (lze nahradit elektronickým nosičem této informace)
 • není-li vybaveno pro jízdu za snížené viditelnosti (viz výše), musí být opatřeno upozorněním v návodu k obsluze, že za daného stavu není způsobilé k provozu za snížené viditelnosti

Dodržujte předpisy související s provozem na našich silnicích, buďte vůči sobě ohleduplní, snažte se předvídat a být obezřetní. Do cílů svých cest dojeďte v pořádku.

Dopravně bezpečnostní akceDopravně bezpečnostní akce

por. Bc. Lucie Nováková
19. května 2022

vytisknout  e-mailem