Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Zlínská Daňová Kobra odhalila podvody s kompenzačními bonusy

ZLÍNSKÝ KRAJ: Obviněným hrozí až desetileté vězení. 

Krajští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality stíhají pro zvlášť závažný zločin podvod dvě osoby, které podávaly nejrůznějším správcům daně napříč celou Českou republikou fiktivní žádosti o vyplacení kompenzačních bonusů určených podnikatelům ke zmírnění dopadů pandemie koronaviru. Podvodným jednáním si přišli na více jak 700 tisíc korun, dalších 10 milionů jim díky kontrolním mechanismům správce daně nebylo vyplaceno. 

Obvinění si tipovali podnikatele z různých krajů napříč republikou, u nichž z veřejně dostupných zdrojů zjistili potřebné identifikační údaje a bez jejich vědomí pak podávali jejich jménem fiktivní žádosti o vyplacení kompenzačních bonusů. Tyto bonusy poskytuje stát v rámci stanoveného kompenzačního programu osobám samostatně výdělečně činným, jejichž podnikání bylo v důsledku pandemie koronaviru úplně či částečně utlumeno. V období od poloviny dubna do konce července letošního roku podali obvinění nejméně 256 fiktivních žádostí o tyto bonusy.

Kriminalisté v průběhu prověřování zjistili, že obvinění používali řadu účelově založených bankovních účtů a taktéž účelově založených e- mailových adres, to vše bez vědomí subjektů, jejichž identita byla zneužita. Peníze získané podvodným jednáním z větší části končily na osobním herním účtu obviněného nebo je obvinění použili k úhradě běžných potřeb.  

Muže ve věku 38 let a jeho družku ve věku 23 let zadrželi policisté ze zlínského pohotovostního a eskortního oddělení v úterý v brzkých ranních hodinách v rodinném domku v okrese Jablonec nad Nisou, v němž oba společně bydlí. Při domovní prohlídce krajští kriminalisté zajistili elektronické přístroje a listinné materiály, zejména jednotlivé originály žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu, jejichž skeny byly posílány na finanční správu.

Krajští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení začátkem července na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj, o pár dnů později pak podal trestní oznámení i Finančně analytický úřad. Vyšetřovatel muže i ženu v úterý obvinil ze zvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupachatelství. Obvinění se části trestné činnosti dopouštěli i v období, kdy byl na území České republiky vyhlášen nouzový stav. Za podvod jim hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od 5 do 10 let. Žena je stíhána na svobodě, na muže podal vyšetřovatel podnět na návrh na vzetí do vazby, který soud akceptoval.  

28. srpna 2020, mjr. Mgr. Lenka Javorková

vytisknout  e-mailem