Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Odmítl dechovou zkoušku

ZLÍNSKO: Měl strach o svůj život v případě sundání roušky. 

Policisty z pohotovostního a eskortního oddělení upoutal o víkendu svým způsobem jízdy, při němž kličkoval po vozovce od pravého okraje k jejímu středu, řidič osobního vozidla Škoda Felicia. Protože řidič svou jízdou ohrožoval provoz a policisté nevěděli, co je příčinou této nekoordinované jízdy, řidiče zastavili.

Po výzvě k vystoupení z vozidla policisté viděli, že zdravotní problémy řidiče zřejmě za nestandardní jízdou nestojí. Vyzvali ho proto k dechové zkoušce, aby zjistili, zda není pod vlivem alkoholu. Dvacetiletý muž z obce na Zlínsku ovšem dechovou zkoušku odmítl, přestože policistům tvrdil, že před jízdou alkohol nepil. Důvodem odmítnutí byla obava o jeho život a zdraví, pokud by si sundal z tváře roušku. Policisté muže ubezpečili, že oni roušky mají, navíc jsou venku, z dosahu dalších osob, muž přesto na svém odmítnutí trval. Ze stejného důvodu odmítl také zkoušku na přítomnost omamných a psychotropních látek. Policisté muže na závěr vyzvali k tomu, aby se podrobil lékařskému vyšetření ke zjištění návykových látek v organismu, ale dočkali se stejné, negativní odpovědi.

Policistům nezbylo, než řidiči další jízdu zakázat, zadrželi mu řidičský průkaz a přestupek předali k vyřízení pracovníkům přestupkového odboru příslušného úřadu. Za přestupek, kdy se mladý muž odmítl podrobit vyšetření, zda není ovlivněn alkoholem nebo návykovou látkou, může ve správním řízení dostat pokutu až 50 tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky.

6. dubna 2020, por. Bc. Monika Kozumplíková

vytisknout  e-mailem