Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Kontroly zaměřené na děti, mládež a alkohol

JABLONECKO - V pátek večer proběhla na Jablonecku akce zaměřená na kontroly požívání alkoholu dětmi a mládeží. 

Policie ČR ve spolupráci s Odborem protidrogové politiky Úřadu vlády ČR, Českou obchodní inspekcí, celníky, hasiči a dalšími subjekty připravila opět na letošní rok sérii celostátních preventivních kontrol zakázaného prodeje alkoholu dětem a hazardního hraní. Kontroly již začaly probíhat v měsíci červnu a budou průběžně realizované až do konce roku po celém území celé České republiky.

Akce HAD 2019 (Hazard, alkohol a děti) navazuje na celostátní sérii kontrol v oblasti konzumace alkoholu od roku 2015 a pořádá ji Policie ČR ve spolupráci s Úřadem vlády ČR a se zapojením České obchodní inspekce, hygieny, celní správy, hasičů, dále také ministerstva zdravotnictví, ministerstva vnitra a dalších subjektů. Letos se kromě barů a heren či nočních podniků akce rozšíří na obchodní řetězce, večerky, restaurační zařízení a v některých případech i akce pod širým nebem.

Cílem akce je především prevence, tedy předcházení protiprávního jednání na úseku patologických jevů u dětí, spolupráce s provozovateli restauračních zařízení nad dodržováním platné legislativy a také osvěta. Kontrolovat se bude zejména dodržování zákazu prodeje a podávání alkoholu, cigaret, nelegálních drog a dodržování zákazu umožnit hazardní hraní dětem (do 18ti let věku). Kontrolní akce v rámci akce HAD budou probíhat ve vybraných restauračních zařízeních, klubech, zábavních podnicích, obchodních řetězcích, večerkách a jiných místech s předpokládanou účastí nezletilých a mladistvých.

Minulý týden v pátek v době od 20 do 23 hodin jedna z takových akcí v rámci uvedené akce HAD 2019 se uskutečnila na teritoriu města Jablonec nad Nisou. Desítka policistů ve spolupráci s hasiči Hasičského záchranného  sboru Libereckého kraje, Celní správou a pracovníky Krajské hygienické stanice Liberec zkontrolovala celkem 7 různých provozoven, ve kterých se prodávají nebo podávají alkoholické nápoje. Během akce policisté zkontrolovali 61 mladistvých osob, u kterých také provedli dechové zkoušky na alkohol. U dvou mladistvých dívek ovšem v dechu naměřili alkohol. Jedna nadýchala 1,0 promile alkoholu v dechu, druhá měla v dechu dokonce 1,8 promile alkoholu. Oba případy policisté kvalifikovali jako přestupky a šetří veškeré okolnosti, za kterých tyto mladistvé dívky požily alkoholické nápoje. Dále policisté zjistili ve dvou navštívených podnicích porušení zákona v oblasti zákazu kouření, což také šetří jako přestupky. Dalších šest přestupků během akce na úseku požární ochrany šetřili hasiči na dva přestupky také pracovníci Krajské hygienické stanice.

Uvedené takto zaměřené akce budou samozřejmě probíhat i v následujícím období na území celého Libereckého kraje až do konce letošního roku.


3. 9. 2019
nprap. Dagmar Sochorová
Oddělení tisku a prevence
Jablonec nad Nisou

vytisknout  e-mailem