Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Dětské potyčky..

MĚLNICKO - rychlý zásah týmu Bezpečný Mělník 

Bezpečný Mělník není jen cílem, ke kterému směřujeme. Jde o systém informovanosti, dobré praxe a řešení problémů, které by mohly přerůst v sociální či jiné situace vyžadující větší zásah.

Bezpečný Mělník většina z Vás zná jako webový portál, kde můžete získávat informace z pohledu prevence kriminality, informací od Policie ČR, Městské policie Mělník, ale i dalších zapojených institucí. Za informačním webem stojí však celý tým lidí, kteří se schází a život ve městě nahlížejí každý ze své odbornosti, aby bylo možné předcházet problematickým situacím.

Tým Bezpečného Mělníka je tvořen manažerkou prevence kriminality, policisty, strážníky, sociálními pracovnicemi, ředitelem Úřadu práce v Mělníku, vedoucí Probační a mediační služby ČR a vedoucí Pedagogicko psychologické poradny Mělník. Základní tým spolupracuje se zástupci samosprávy i státní správy, školami a dalšími institucemi, dle problému, který nahlíží či řeší.

Tato spolupráce se hned z kraje roku 2018 osvědčila při řešení situace, kdy opakovaně došlo k neshodám mezi žáky dvou zdejších základních škol. Situaci neprodleně řešili strážníci i policisté, neboť nešlo o potyčky pouze slovní. Spolupracovaly sociální pracovnice oddělení sociálně právní ochrany dětí odboru sociálních věcí a zdravotnictví i pracovnice odboru školství Městského úřadu Mělník. Vedení obou základních škol si učinilo opatření v rámci svých pravomocí, aby byla situace řešena a nedocházelo ke stupňování problému. Hovořeno o situaci bylo jak s aktéry potyček, jejich rodiči, tak i se žáky obou základních škol. Z preventivního hlediska byla tedy naplněna opatření sociální prevence (práce s rodiči, aktéry i žáky škol) a připravena a nastavena byla i opatření situační prevence. Asistenti prevence kriminality, strážníci městské policie a policisté se postarali o vytvoření bezpečného prostoru mezi školami. S ohledem na probíhající vyšetřování případu, zejména pak s ohledem na to, že jde o nezletilé aktéry případu, nelze nyní sdělit více informací.

Výborná spolupráce všech zúčastněných pomohla situaci uklidnit a zdálo by se, že tím práce skončila. Zdání jen klame, neboť je před námi další dlouhodobá spolupráce na odhaleném problému. Budeme nadále spolupracovat na informovanosti žáků a především rodičů, zejména z pohledu právního povědomí, tolerance…názorů, odlišností, přístupů ke svobodě a právům i povinnostem ve společnosti. I přes všechna nastavená opatření jsou to zejména rodiče, kteří mají své vlastní děti vést ke slušnosti a toleranci vůči druhým, a to především v rámci své vlastní rodičovské odpovědnosti.

Okamžité řešení a jeho rychlost potvrdila, že spolupráce odborníků všech sfér Bezpečného Mělníka je důležitá a má své výsledky, ač je nelze vyjádřit čísly, avšak i pocit bezpečí je důležitý.

Za realizační tým:

Bc. Irena Podivínská, DiS.
manažerka prevence kriminality

por. Mgr. Markéta Johnová
tisková mluvčí PČR Mělník
9.2.2018

vytisknout  e-mailem