Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Řidiči neznají pravidlo ZIP

PLZEŇ - MĚSTO - Vznikají zbytečné kolony a dopravní nehody. 

     V souvislosti s probíhajícími úpravami pozemních komunikací po celé Plzni, zjišťujeme, že řidiči neznají či nerespektují pravidlo ZIP a v některých frekventovaných místech se tvoří kolony. Právě za účelem zvýšení plynulosti provozu v místech, kde dochází z různých důvodu ke snížení počtu jízdních pruhů, bylo toto pravidlo vytvořeno.  Upozorňuje na něj dopravní značka IP 29 – střídavé značení. Ale pravidlo platí, i pokud tam značení není.    

SDZ.jpgSDZ.jpg

     Zákon hovoří o tom, že při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům do tohoto pruhu přejíždějících (z pruhu, který přestal být průběžným) vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přijíždějící mohla řadit střídavě po jednom.   Příkladem, kde by v Plzni měli řidiči pravidlo ZIP použít je například oprava mostu na Rokycanské třídě nebo na vozovce Tyršova před fotbalovým stadionem.
     Policisté se ale setkávají s tím, že v místech, kde jízdní pruh končí (například z důvodu opravy silnice), se řidiči snaží s velkým předstihem zařadit do průběžného pruhu, nevyužijí kapacitu pozemní komunikace končícího pruhu a vznikají kolony či dopravní nehody.  Do volného, ale uzavřeného pruhu se nikomu nechce jezdit a to z obavy, že nebudou vpuštěni ostatními motoristy. Řidiči by ale naopak měli dojet až k místu zúžení a teprve pak se plynule zařadit do vedlejšího průběžného pruhu.  Motoristé z průběžného pruhu by jim to samozřejmě měli umožnit a mělo by docházet ke střídání vozidel z každého pruhu po jednom. 
     Pokud budou lidé pravidlo zip respektovat, bude doprava po městě plynulejší a předejde se tak zbytečnému zhušťování dopravy. Jde jen o to, aby byli motoristé tolerantní a respektovali se navzájem.

mjr. Ing. Martina Korandová
20. října 2016   

vytisknout  e-mailem