Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Policisté na Havlíčkobrodsku zvýšili objasněnost trestné činnosti

HAVLÍČKOBRODSKO: V loňském roce bylo trestně stíháno přes šest set osob 

V roce 2015 došlo na Havlíčkobrodsku k celkem 1269 trestným činům, z toho 57,76 % se policistům podařilo objasnit. V roce 2014 došlo k celkem 1540 trestným činům a z tohoto počtu jich policisté objasnili 55 %. V loňském roce se tak v porovnání s rokem 2014 kriminalita snížila o 271 trestných činů, objasněnost se podařilo zvýšit o téměř tři procenta.

V loňském roce bylo trestně stíháno celkem 608 osob (v roce 2014 jich bylo 719). Z tohoto počtu bylo 289 recidivistů, 92 žen a 27 osob mladších 18 let (v roce 2014 bylo trestně stíháno 404 recidivistů, 89 žen a 16 osob mladších 18 let). U 120 trestných činů spáchaných v loňském roce policisté zjistili, že se jich pachatel dopustil pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky (v roce 2014 jich bylo 148). Vloni spáchaly osoby mladší 18 let celkem 23 trestných činů.

K nejvíce trestným činům došlo v rámci okresu i v loňském roce v Havlíčkově Brodě a okolí. Na území patřícím do působnosti obvodního oddělení Havlíčkův Brod, včetně policejní stanice Přibyslav, prověřovali policisté celkem 662 trestných činů, z nichž se podařilo 60,88 % objasnit. Na území obvodního oddělení Chotěboř, pod které spadá i policejní stanice Golčův Jeníkov, došlo vloni k 345 trestným činům, objasnit se podařilo 57,97 %. V územním obvodu obvodního oddělení Světlá nad Sázavou a policejní stanice Ledeč nad Sázavou bylo prověřováno 262 trestných činů, objasněnost dosáhla 49,62 %.

Násilná trestná činnost

V loňském roce došlo na Havlíčkobrodsku k 98 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté objasnili 70,41 %. (V roce 2014 došlo k 97 násilným trestným činům, objasnit se podařilo 75,26 %). Ve 33 případech se násilného trestného činu dopustil recidivista, u jedenácti skutků kriminalisté zjistili, že je pachatel spáchal pod vlivem alkoholu. V souvislosti s objasněnými násilnými trestnými činy zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem 58 osob. Z tohoto počtu je 24 recidivistů, sedm žen a jedna mladistvá osoba. Nejčastějšími násilnými činy byly v loňském roce úmyslná ublížení na zdraví (48 skutků) a nebezpečné vyhrožování (13 skutků). Dále policisté prověřovali mimo jiné šest případů týrání osoby žijící ve společném obydlí. Mezi násilnými činy byly vloni také tři případy vydírání a dvě loupeže.

Mravnostní trestná činnost

V 15 případech se v loňském roce jednalo o mravnostní trestné činy, kriminalisté objasnili 73,33 % z nich. (V roce 2014 došlo k 22 mravnostním trestným činům, objasnit se podařilo 77,27 %). Jedenácti mravnostních trestných činů se dopustily osoby mladší 18 let, u žádného skutku kriminalisté nezjistili, že by ho spáchal recidivista. V souvislosti s objasněnými mravnostními trestnými činy zahájili kriminalisté trestní stíhání 15 osob.

Majetková trestná činnost

V loňském roce došlo na Havlíčkobrodsku k 623 majetkovým trestným činům. Objasnit se jich do konce roku podařilo 35,79 %. (V roce 2014 bylo spácháno 817 majetkových trestných činů s objasněností 32,93 %). V 206 případech se jednalo o krádeže vloupáním, v 299 o krádeže prosté a

118 skutků jsou zbývající majetkové trestné činy. Z kategorie krádeží vloupáním se pachatelé nejčastěji vloupali do rodinných domů (35 případů), rekreačních objektů (33 případů) a obchodů (20 případů). Z kategorie krádeží prostých odcizili nejčastěji pachatelé různé věci z vozidel (65 případů). Odcizeno bylo také 22 motorových vozidel. Mezi zbývající majetkové trestné činy patří poškození cizí věci (58 případů) a dále například podvody, zpronevěry a zatajení věci.

V souvislosti s objasněnými majetkovými trestnými činy zahájili policisté trestní stíhání nebo sdělili podezření ze spáchání trestného činu celkem 167 pachatelům, z toho bylo 97 recidivistů, 25 žen a tři mladiství.

V lednu například dopadli policisté muže, který kradl měděná lana na železničních tratích. Několika skutky způsobil škodu přes 270 tisíc korun.

V únoru policisté zadrželi přímo při činu muže, který se vloupal do prodejny v obci Tis.

V červenci dopadli kriminalisté recidivistu, který se na Havlíčkobrodsku vloupal do několika objektů, jednoho skutku se dopustil se spolupachatelem. Celkem způsobil škodu za téměř 60 tisíc korun.

V říjnu kriminalisté objasnili krádež finanční hotovosti z objektu jatek v Českém Dvoře. Dvěma mužům, kteří odcizili hotovost přes 60 tisíc korun, sdělili podezření z přečinu krádeže.

Hospodářská trestná činnost

V loňském roce došlo k 142 hospodářským trestným činům. Objasnit se policistům podařilo 65,49 %. (V roce 2014 došlo k 155 hospodářským trestným činům, z nichž se podařilo objasnit 49,68 %). V souvislosti se spácháním hospodářského trestného činu zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem 55 osob, z tohoto počtu je 20 recidivistů a 13 žen.

Z hospodářských trestných činů patří mezi nejčastější neoprávněné držení platebního prostředku (36 případů), podvod (25 případů), úvěrový podvod (23) a dále trestné činy v oblasti ochrany měny.

Kriminalisté například stíhali pro úvěrové podvody ženu z Havlíčkobrodska. Ta uzavřela několik úvěrových smluv přes internetové portály na osobní údaje své známé a to v celkové výši přes sto tisíc korun.

Kriminalisté oddělení hospodářské kriminality prověřovali případ zneužití dotací dvěma havlíčkobrodskými sportovními kluby, které měly způsobit škodu přes tři a půl milionu korun. V září zahájili trestní stíhání obou klubů a pěti jejich představitelů.

Ostatní trestná činnost

Ze zbývajících 391 trestných činů se policistům podařilo objasnit 84,14 %. Mezi těmito zbývajícími trestnými činy je 73 případů přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, 85 případů přečinu zanedbání povinné výživy a 78 případů ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté prověřovali také po sedmnácti případech výtržnictví a sprejerství. Mezi zbývající trestnou činnost patří také drogová kriminalita, vloni prověřovali kriminalisté v této oblasti celkem 31 trestných činů. Při potírání této trestné činnosti se kriminalisté zaměřili na odhalování varen pervitinu, distributory drog, pěstování konopí i šíření toxikománie. V souvislosti s drogovou kriminalitou bylo trestně stíháno 21 osob.

V srpnu kriminalisté odhalili varnu pervitinu v rodinném domě na Chotěbořsku. Při zásahu společně s brněnskou zásahovou jednotkou zadrželi šestadvacetiletého muže přímo při výrobě drogy.

V září loňského roku kriminalisté ukončili prověřování tragického případu zřícení mostu ve Vilémově. Z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti obvinili deset osob.

por. Bc. Monika Pátková, komisař

19. února 2016

vytisknout  e-mailem