Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

25-Výbuch munice ve skladu ve Vrběticích, 3. prosince 2014 večer

ZLÍNSKO: Z areálu zní celý den neřízené detonace.  

Od sedmé hodiny ranní se z areálu ve Vrběticích začaly opět ozývat neřízené detonace, které trvají doposud. Některé z nich byly doprovázeny černým kouřem. Většinou se jednalo o středně silné až silné exploze, jež vyděsily obyvatele okolních obcí. Nebyl při nich nikdo zraněn. V nebezpečném území se v tu chvíli nepohyboval žádný člen integrovaného záchranného systému. Výbuch nenastal v důsledku manipulace s výbušninami.
 
Z bezpečnostních důvodů jsme nařídili evakuaci obcí Haluzice a Lipová, ve spolupráci s hasiči jsme evakuovali desítky osob. Evakuace proběhla i v blízkém areálu Vlárských strojíren a ve Střední odborné škole. Na odpoledním jednání bezpečnostní rady Zlínského kraje rozhodli její účastníci o tom, že evakuace osob potrvá nejméně do zítřejšího dne. Obyvatelé obcí mají zajištěno ubytování hotelového typu v blízké obci. Jedná se o preventivně bezpečnostní opatření. Vzhledem k tomu, že detonace neustaly do večerních hodin, prostor v bezprostředním okolí není pro obyvatele bezpečný. Nicméně od zítřejšího rána bude podle rozhodnutí pyrotechniků plně v provozu areál Vlárských strojíren a vrátit do školy se mohou také žáci a učitelé Středního odborného učiliště. Pro obyvatele obcí opatření o evakuaci jejich obydlí nadále trvá.
 
Během dne jsme požádali o použití vrtulníku a přelet za účelem monitorování nad nebezpečným územím. Kolem čtvrté hodiny odpoledne vojenský vrtulník přistál a monitoroval území ze vzdušného prostoru. Monitoring prováděly i vojenské drony. Vyhodnocením snímků jsme zjistili, že výbuchy vycházejí z budovy číslo 12. Podle předložených seznamů firmy, jež v tomto objektu skladuje munici, se uvnitř v době výbuchu nacházelo 12,8 tun zalaborovaných výbušnin. Jednalo se o dělostřelecké granáty a miny. Příčinu explozí prozatím neznáme. Sklad dosud hoří vysokým plamenem. Pyrotechnici se k místu exploze během dneška nemohli přiblížit.
 
Tento týden jsme měli v plánu začít s odvozem munice. Dnešní neřízené výbuchy vyskladňování zastavily. Po tom, co skončí neřízené detonace, budou muset pyrotechnici opět prohledat a odminovat veškeré komunikace nacházející se v areálu.
 
V platnosti zůstává nadále speciální linka zřízená pro občany postižené neustávajícími explozemi. Číslo 974 666 555 je k dispozici všem občanům okolních obcí, kteří se chtějí na cokoliv v souvislosti s dnešními detonacemi zeptat, či těm, kteří našli v blízkosti svých obydlí jakýkoli nebezpečný předmět. Nadále trvá varování občanů před vstupem do nebezpečné oblasti. Oblast je označená policejními páskami a varovnými cedulemi a je nepřetržitě střežená policisty a vojáky.
 
Budova 12-5.jpg
 
 
nprap. Monika Kozumplíková
3. prosince 2014

vytisknout  e-mailem