Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Uplácet policisty se nevyplácí!

Policistům z Oddělení hlídkové služby Prahy I. sedmačtyřicetiletý muž opakovaně nabízel úplatek. 

V pátek 15. září v pozdních nočních hodinách policisté na Václavském náměstí zastavili řidiče a v rámci běžné kontroly jej vyzvali k předložení dokladů potřebných pro řízení a provoz vozidla.  Jelikož se muž choval velmi roztržitě, neustále těkal očima, policisté muže vyzvali, aby se podrobil orientační dechové zkoušce na přítomnost alkoholu v dechu a testu na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek. Vzhledem k tomu, že řidič zjevně věděl, že test bude pozitivní, nabídnul kontrolujícím policistům úplatek. Na svoji obhajobu se jim snažil vysvětlit, že se živí řízením a u toho opět zopakoval, zda by jim mohl dát peníze.

Na opakovaný dotaz policisty, za co jim chce dávat peníze, uvedl, "za to, že to necháte a nebudme se o tom dál bavit". Policisty provedená orientační dechová zkouška na alkohol byla negativní, nicméně test na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek potvrdil přítomnost zakázaných látek a řidič se nakonec sám přiznal k užití pervitinu.

Při eskortě k lékařskému vyšetření do Fakultní nemocnice Bulovka se hlídky opakovaně zeptal, zdali věc nejde řešit jinak a každému z policistů nabídl deset tisíc korun. Nabídku úplatku ještě znovu zopakoval na místním oddělení. Jelikož se muž snažil policisty podplatit, svým jednáním se dopustil trestného činu. Policisté jej tedy mimo řízení pod vlivem návykové látky budou nyní řešit i pro trestný čin podplácení. V případě odsouzení muži za trestný čin podplácení hrozí trest odnětí svobody v délce až šesti let.

Od začátku letošního roku až do konce srpna se policisty pokusilo uplatit celkem 18 osob. 

kpt. Eva Kropáčová
19.9.2023

vytisknout  e-mailem