Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Nechal se srazit kamionem

Nahlásil loupežné přepadení, které se nestalo. 

V pondělí 14. srpna kolem páté hodiny ranní přijali operátoři tísňové linky oznámení o loupežném přepadení na Václavském náměstí. Po příjezdu na místo policisté od cizince ze zámoří zjistili, že jej neznámý pachatel udeřil do obličeje, až upadl na zem.  Následně mu odcizil doklady totožnosti, platební kartu a dva mobilní telefony a dle jeho tvrzení pachatel utekl směrem do metra. Z tohoto důvodu policisté okamžitě začali pátrat po pachateli, kterého poškozený velmi podrobně popsal.  Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu loupež a postupně prověřovali oznámení.

Na základě velmi podrobného prověření kamerového systému se ukázalo, že vše proběhlo zcela jinak. Kriminalisté zjistili, že muž krátce po páté hodině ranní opustil noční klub na Václavském náměstí, prošel náměstí sem a tam a posléze se zastavil u přechodu pro chodce. V okamžiku, když uviděl, že se k přechodu blíží kamion, úmyslně vstoupil do vozovky, před přijíždějící kamion, kde nastavil hlavu na zrcátko kamionu a kam ještě nastrčil paži. Po střetu se zrcátkem kamionu s viditelným zraněním muž opodál kontaktoval kolemjdoucí, kterou požádal o zavolání na tísňovou linku policie. Díky velmi podrobnému prověření kamerového systému se tvrzení o loupežném přepadení postupně kriminalistům podařilo zvrátit.

Verzi o vymyšleném loupežném přepadení posléze ještě potvrdil fakt, že se tentýž den na policejní služebnu v pražských Nuslích dostavil řidič přepravní společnosti, který ve svém vozidle nalezl na podlaze mobilní telefon. Telefon ve vozidle vytratil zákazník, jehož řidič převážel. Následným šetřením policisté zjistili, že se jedná o mobilní telefon cizince ze zámoří, který nahlásil, že mu byl telefon odcizen při loupeži.

Jelikož se ukázalo, že se loupežné přepadení nestalo a veškeré důkazní materiály vyvrátili tvrzení muže, kriminalisté věc odložili. V okamžiku odhalení celé pravdy se cizinec v naší zemi již nenacházel, jelikož odcestoval zpět do své vlasti.

Nahlášením loupežného přepadení chtěl cizinec s největší pravděpodobností maskovat ztrátu svého telefonu a díky protokolu od policie škodu posléze chtěl vymáhat po své pojišťovně.

Od samotného oznámení na linku 158 až do zjistění, že se skutek nestal, se případem zabývalo více než deset policistů. Operační důstojník, hlídka vyslaná na místo události, výjezdová skupina, pracovníci kamerového systému, kriminalisté a další...

22.8.2023
kpt. Eva Kropáčová

vytisknout  e-mailem