Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Policie Karlovarského kraje vytvořila projekt na domácí násilí

KARLOVARSKÝ KRAJ – Bezpečně doma. 

Tak jako každý rok vytvořili policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje nový projekt financovaný z rezortního Programu Ministerstva vnitra v oblasti prevence kriminality. Jednou z hlavních priorit bylo řešení problému násilí v rodinách, ke kterému vzhledem k dlouhodobé sociální izolaci dětí, „home office“, distanční výuce a oslabování sociálních vazeb vlivem protikoronavirových opatření mohlo v tomto období docházet.

Nejběžnějším úkazem je násilí mezi rodiči, jehož jsou děti bohužel často svědky. Určitá část rodičů však vykazuje známky násilí i vůči dětem. 
Děti pak vyrůstají v toxickém prostředí s domněnkou, že se jedná o běžný stav – tedy, že je toto jednání „normální“. Tento vzorec a problémy s tím spojené si pak s sebou nesou dál do života ať už v podobě agresorů, obětí či jako ti, kteří jsou násilím „poznamenaní“. 

Poznamenaní v tom slova smyslu, že si vytváří obrazce a hodnoty, které se v budoucnu mohou projevit jako problémy v chápání okolního světa, lidí v něm a sebe sama.
Proto oddělení tisku a prevence vytvořilo projekt s názvem „Bezpečně doma“, který cílí na žáky prvního stupně základních škol a snaží se dětem nastínit, jak takové násilí může probíhat, jak ho poznat a především jak se proti němu bránit. 

Děti v rámci jedné vyučovací hodiny s preventistou pracují ve vytvořeném komiksovém pracovním sešitu, kde se setkávají s příběhem hocha, který domácí násilí zažil. Ten navíc děti provází celým pracovním sešitem a prostřednictvím plnění úkolů a vyplňování cvičení dětem předává své poznatky. Policejní preventista pracuje celou dobu s dětmi a předává jim i vzhledem ke své pracovní pozici své zkušenosti, které se s pracovním sešitem pojí. Na konci přednášky dostává každá třída navíc svůj „plakát první pomoci“, který si děti mohou umístit ve třídě na nástěnku a na kterém jsou uvedené základní rady, telefonní čísla a informace, co dělat v případě, když děti trápí, co se děje doma „za zavřenými dveřmi“. 
Dětem je vysvětlováno, že doma bychom se měli cítit bezpečně - měli bychom se sem uchylovat před náročným okolním světem. V opačném případě je potřeba o tom začít mluvit a situaci řešit co nejdříve. Projekt „bezpečně doma“ byl doposud předveden již v desítkách škol v Karlovarském kraji a setkal se s úspěšným ohlasem. Přednášky budou ve školách probíhat i nadále po celý školní rok. 
 

Odkazy do noveho okna

Bezpečně doma foto

Bezpečně doma foto 

Detailní náhled

Bezpečně doma foto

Bezpečně doma foto 

Detailní náhled

Bezpečně doma foto

Bezpečně doma foto 

Detailní náhled

Bezpečně doma foto

Bezpečně doma foto 

Detailní náhled

Bezpečně doma foto

Bezpečně doma foto 

Detailní náhled

Bezpečně doma foto

Bezpečně doma foto 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem