Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V Paříží proběhla konference Rady AQUAPOLu

AQUAPOL je organizace policejních složek a orgánů prosazujících právo, které zajišťují bezpečnost a veřejný pořádek na vodních plochách a v jejich okolí. 

Ve  většině případů se jedná o policejní orgány, ale v některých zemích jsou kompetence rozděleny mezi více složek, tak je tomu i u nás, je zde Státní plavební správa s kompetencemi na vodě. Vzhledem k pandemii Covidu-19 a organizačním změnám ve vedení AQUAPOLu neproběhly bohužel v posledních dvou letech téměř žádné větší aktivity. Nyní byla svolána konference Rady AQUAPOLu do Paříže ve dnech 2. a 3. listopadu 2021.
AQUAPOL od založení vedli policisté z Holandské královské policie, pouze se měnil prezident této organizace každé 2 roky. Od loňského roku předala holandská policie vedení této organizace Národnímu francouzskému četnictvu. Ředitelem AQUAPOLu se stal Jena-Pierre Di Gregorio, odpovědnost za rozpočet a logistiku má Didier Brailly a za právní otázky paní Cécile Tournaye, z Národního francouzského četnictva. Ve vedení jim pomáhá holandský zástupce Jan Van Dorp, jako prezident. Rada se uskutečnila v prostorách Velitelství Národního francouzského četnictva ("DGGN") na okraji Paříže.
Na zasedání Rady byli účastníci seznámeni s novým vedením AQUAPOLu, s otázkami rozpočtu a finančními subvencemi z EU. Dále se na zasedání řešily otázky budoucích operací, zejména společných kontrol, větší digitalizace zejména vnitrostátní plavby na řekách formou systému AQUATRACK. Rada AQUAPOLu také přívítala několik nových členů.(Ukrajinu, Rakousko a Slovensko)
 Rada také schválila pana prezidenta, ředitele a další vedení na nastávající dva roky. AQUAPOL provádí své operace pomocí tzv. HUBů ( pracovní skupiny - organizované teritoriálně). Jsou celkem 4 a Policie České republiky má zastoupení v Rýnském HUBu, další jsou HUB Dunaj/Černé moře, HUB Severní moře a HUB Středozemí.
Za Policii České republiky se společného setkání zúčastnil pan plk. Mgr. Petr Sehnoutka, ředitel ŘSPP, o.z. Bc. Václava Machová, ŘSPP (tlumočnice) a za Státní plavební správu, ředitelka této organizace Mgr. Klára Němcová.
kpt. Hana Rubášová
tisková mluvčí PP ČR
Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem