Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Operace „MIKLIS“

Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu a jihočeské kriminální služby za asistence zásahové jednotky zadrželi organizovanou skupinu výrobců a dealerů drog. 

Koncem května  ukončili detektivové čtvrtého policejního obvodu a jihočeské kriminálky více jak roční mravenčí a intenzivní práci v podobě zjišťování a dokumentování důkazů proti organizované skupině šesti osob, které prodávala pervitin koncovým uživatelům. Každý člen skupiny měl přesně stanovenou činnost, předem byl stanoven i podíl ze zisku a hmotnost drogy, kterou musel prodat. Prodej pak cílovým uživatelům či překupníkům probíhal po domluvě na různých místech metropole, Jihočeského a Středočeského kraje. Skupina byla schopna v průběhu noci na jeden var uvařit až půl kila vysoce kvalitního produktu. Za sledované období kriminalisté předpokládají, že skupina vyrobila přibližně šedesát kilogramů drogy v hodnotě šedesáti milionů korun. Finanční zisk z prodeje byl pak nadále využíván k uhrazení nákupu léčiv na výrobu drog jak v České republice tak především v Polsku. Ačkoli žádný člen skupiny nikdy nepracoval, na nedostatek peněz si nikdo z nich nestěžoval. Finance dále utráceli za dlouhé luxusní dovolené v Malajsii a Karibiku, či za pořízení různých nemovitostí a drahých vozidel nebo sexuální služby.

Na jejich zadržení pak kriminalisté z Jižních Čech a Prahy spolupracovali se členy zásahové jednotky. Zatčení gangu proběhlo ve stejnou dobu na různých místech republiky a bylo spojeno s domovními prohlídkami. Výsledkem pak je zajištění kompletní velkokapacitní chemické laboratoře na výrobu pervitinu, přes 2,5 kilogramu drogy, 20 kilogramů léčivých přípravků pro výrobu drogy a 2,3 milionu korun v různých měnách. Kriminalisté dále zajistili 4 motorová vozidla, jachtu, rodinný dům, 2 dlouhé zbraně s optikou a tlumičem včetně nábojů a pistoli.

Zajímavostí případu je, že detektivové spolu se zásahovou jednotkou čekali na chvíli, až hlavní organizátor dokončí poslední fázi výroby pervitinu. Poté byl zadržen spolu s dalším členem organizované skupiny, který měl v době policejního zásahu u sebe nabitou brokovnici. Další zajímavostí je, že veškerou hotovost získanou z prodeje pervitinu ukládali mimo běžné bankovní účty do bezpečnostních schránek. Mimo značné finanční hotovosti měli v bezpečnostních schránkách ukrytý cca 1 kg vysoce kvalitního pervitinu. 

Výroba pervitinu probíhala i na zajištěné jachtě, která byla opatřena otvorem směřujícím přímo do vody. Ten byl připraven pro případ, že by se gang potřeboval rychle zbavit celé varny i samotné drogy v případě nenadálé policejní kontroly.

Pět členů je v současné době stíháno vazebně pro spáchání trestných činů nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Pro jednoho z nich se navíc obvinění rozrostlo o spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a nedovolené ozbrojování. V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody od 10 do 18 let. Proti všem zadrženým je vedeno exekuční řízení.  

por. Mgr. Jan Rybanský - 3. červen 2021

vytisknout  e-mailem