Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

AKTUALIZACE VIII - Napadení číšníka

Kriminalisté vyšetřují případ bezdůvodného útoku na číšníka v centru Prahy. 

V sobotu po devatenácté hodině skupina cizinců zaútočila na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici v Praze 1 na číšníka, který je upozornil, že tam nemohou konzumovat vlastní donesený alkohol. Kvůli tomu došlo ke slovnímu sporu s muži, na což tato hádka vygradovala v surové napadení. Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí.

Zraněný muž skončil v nemocnici na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu a musel podstoupit operaci hlavy.

Kriminalisté s policisty začali případ ihned vyšetřovat a pátrat po podezřelých. Podle všeho se jedná o cizince a je tedy předpoklad, že bydlí v hotelu, penzionu nebo jiném ubytovacím zařízení v Praze či okolí. Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158.

Případ je prověřovaný pro podezření ze spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví a výtržnictví, za což v případě dopadení a odsouzení hrozí pachateli až deset let odnětí svobody.

por. Bc. Jan Daněk – 22. 4. 2018

AKTUALIZACE I: Po zveřejnění případu jsme obdrželi asi desítku poznatků k podezřelým mužům. Tyto poznatky kriminalisté prověřují a vše nasvědčuje tomu, že brzy budeme mít potvrzenou totožnost útočníků.

Jakmile to situace s ohledem na taktiku prověřování dovolí, tak poskytneme o posunu v případu další informace. Nicméně již v tuto chvíli můžeme konstatovat, že zveřejnění případu přineslo důležité informace a nasměrovalo prověřování konkrétním směrem. Za zveřejnění případu a poznatky, které přišly, děkujeme.

por. Bc. Jan Daněk – 23. 4. 2018

AKTUALIZACE II: Krátce po půl šesté večer policisté z Ředitelství služby cizinecké policie v odletové hale ruzyňského letiště zajistili sedmičlennou skupinu cizinců, které pražští kriminalisté ze sobotního útoku důvodně podezírají. K jejich dopadení výrazně přispěla všímavá cestující, která cizince poznala díky medializaci případu. Zajištěné osoby si již převzali kriminalisté, kteří se vyšetřováním celého případu zabývají. Ti budou nyní jednotlivé cizince podrobovat standardním úkonům trestního řízení.

por. Bc. Jan Daněk - 23. 4. 2018

AKTUALIZACE III: Policie musí upřesnit prvotní včerejší informace ohledně oznámení, které jsme přijali v souvislosti s výskytem podezřelých mužů na letišti Václava Havla.

Ještě před tímto zadržením jsme přijali informace od několika dalších oznamovatelů o tom, že se muži nachází na letišti. V ten okamžik již byl jejich pohyb monitorován kamerami bezpečnostního dispečinku letiště Václava Havla s cílem zadržet je.

Zadržení, kteří jsou ve věku od 24 do 32 let, strávili noc v policejní cele. Muži kriminalistům předložili holandské doklady a během dnešního dne budou probíhat jejich výslechy za přítomnosti překladatele do holandštiny a právních zástupců. Podle výsledků výslechů bude zvolen další postup při vyšetřování. Na tyto úkony mají kriminalisté ze zákona 48 hodin od zadržení podezřelých.

por. Bc. Jan Daněk - 24. 4. 2018

AKTUALIZACE IV: Kriminalisté prvního policejního obvodu v souvislosti s případem zahájili trestní stíhání dvou mužů pro trestný čin těžké ublížení na zdraví a podali podnět na jejich vzetí do vazby, o čemž bude rozhodovat soud. Dalším třem mužům sdělili podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví, což bude zpracováváno ve čtrnáctidenním zkráceném přípravném řízení. U posledních dvou mužů bylo vyhodnoceno, že se do konfliktu nezapojili, snažili se ho spíše uklidnit a ti byli propuštěni na svobodu. 

Níže je přiloženo video z letiště Václava Havla, na kterém je vidět, že muži byli ostrahou letiště monitorování již od jejich příjezdu na letiště.

por. Bc. Jan Daněk – 24. 4. 2018

AKTUALIZACE V: Kriminalisté na případu stále pracují a v tuto chvíli se čeká na vypracování znaleckého posudku z oboru zdravotnictví v souvislosti se zraněními poškozeného. Tento posudek je důležitý pro stanovení přesné právní kvalifikace případu.

Zároveň bylo po linii kontrolních orgánů pražské policie shledáno, že při zásahu proti cizincům na hotelu nikdo nepochybil. 

Nutno také zmínit, že si na zásah policistů stále nikdo oficiálně nestěžoval a to ani nikdo z dotčených cizinců.

Tiskové prohlášení ke zmiňovanému zadržení naleznete zde.

por. Bc. Jan Daněk – 30. 5. 2017

AKTUALIZACE VI:  Vyšetřování případu stále pokračuje a již máme k dispozici znalecký posudek z oboru zdravotnictví. Na základě jeho závěrů si případ převzali do kompetence kriminalisté z prvního oddělení Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

por. Bc. Jan Daněk – 16. 7. 2018

AKTUALIZACE VII: Pražští kriminalisté v pondělí obdrželi pokyn z městského státního zastupitelství k provedení změny právní kvalifikace na trestný čin vražda. Na základě tohoto pokynu činí policejní orgán konkrétní kroky.

por. Bc. Jan Daněk – 7. 8. 2018

AKTUALIZACE VIII: Kriminalisté z prvního oddělení Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy v minulých dnech vyšetřování případu definitivně ukončili a podali Městskému státnímu zastupitelstvu v Praze návrh na vypracování obžaloby dvou osob pro spáchání zvlášť závažného zločinu vražda.

mjr. Mgr. Andrea Zoulová - 22. 1. 2019

vytisknout  e-mailem