Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Případ GIRO - pravomocný rozsudek

Vrchní soud v Praze dne 10. října 2016 pravomocně rozhodl ve věci zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, kterého se dopustila trojce mužů ve věku od 38 do 51 let (z nichž jeden pracuje jako advokát) a uložil tresty odnětí svobody od 3 do 6 let, dále peněžité tresty a tresty zákazu činnosti. 

Na případu s krycím názvem GIRO pracovali členové týmu Daňová Kobra intenzivně několik měsíců. Vlastní činnosti získali informace z kriminálního prostředí, které směřovaly ke skupině osob. Ta se měla zabývat fiktivním dodáním nářadí a projekčních služeb do Spojených států amerických.

Tyto osoby v období nejméně od září 2009 do konce roku 2012 v úmyslu obohatit se na úkor státu a po předchozí vzájemné dohodě fiktivně deklarovaly dodání nářadí a projekčních služeb do USA. Za tímto účelem založily několik tuzemských i zahraničních obchodních společností, ve kterých sami vykonávaly funkce statutárních zástupců. Vrácené DPH většinou z bankovních účtů vybíraly v hotovosti. Tímto jednáním byla způsobena škoda na DPH ve výši nejméně 262 milionů korun. Vyplacení dalších minimálně 17 milionů korun bylo zabráněno jednáním pracovníků Daňové Kobry.

Za zmínku stojí fakt, že trestní stíhání osob bylo zahájeno v prosinci 2014. Celé řízení tohoto rozsáhlého případu až do pravomocného rozsudku tedy netrvalo ani dva roky, přičemž hlavní organizátor trestné činnosti přešel plynule z vazby do výkonu trestu odnětí svobody.

Více informací k případu GIRO naleznete ZDE.


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
7. února 2017

vytisknout  e-mailem