Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Památník příslušníkům policie a četnictva

U příležitosti 70. výročí konce druhé světové války věnuje Policie České republiky památník příslušníkům policie a četnictva, kteří položili své životy při obraně vlasti v letech 1938 až 1945. 

Od května 1938 sloužila řada policistů a četníků spolu s vojáky na československých hranicích, kam byli povoláni v září toho roku, kdy se vystupňovala agrese Německa vůči Československu.

Dne 12. září 1938 vypuklo v  pohraničí povstání, při kterém byly napadány četnické stanice, policejní úřady, celnice, pošty apod. s cílem paralyzovat československou moc na tomto území a připojit jej k Říši. Za oběť mu padla řada policistů a četníků.

Po mnichovské zradě a odtržení pohraničí docházelo, stejně jako před tím, k zavlékání příslušníků bezpečnostních sborů do Německa. Bylo tak zavlečeno několik set příslušníků, z nichž se mnozí vrátili až v březnu 1939. Řada policistů a četníků bojovala na Podkarpatské Rusi a Slovensku proti Maďarům, za již neexistující Československou republiku. Po úplném obsazení zbytku republiky byla řada příslušníků zatčena, někteří byli odsouzeni k trestu smrti či odvezeni do koncentračních táborů.

Příslušníky četnického a policejního odboje neodradily ani popravy včetně veřejné popravy čtyř četníků v Kobylisích v roce 1943. V roce 1944 odešla z Moravské Ostravy skupina četníků, kteří přešli hranice na Slovensko a zde se zapojili do Slovenského národního povstání. Většina z nich se nikdy nevrátila, někteří jsou dodnes pohřešovaní.

Vyvrcholení odboje přišlo v květnu 1945, kdy se jen do pražského povstání zapojilo přes 4.300 policistů a několik set četníků. 60 z nich padlo, zejména při osvobozování Českého rozhlasu a Staroměstské radnice. Uznání se však dočkali pouze jednou a to v červnu 1945, kdy pochodovali před prezidentem Benešem na Hradě jako součást bojovníků povstání.

Policisté a četníci poskytovali v rámci odbojové činnosti zbraně, úkryt, krytí, falešné doklady a přihlášky. Za poskytování podpory odboje hrozilo vyvraždění celé rodiny.

Příslušníci bezpečnostního sboru se masově podíleli na protinacistickém odboji a aktivně se tak zapojili do II. národního odboje. Doposud bylo zjištěno téměř 700 popravených, umučených, zavražděných a padlých příslušníků policie a četnictva, kteří zahynuli počínaje teroristickými útoky na hranicích v roce 1938 a konče povstáním v květnu 1945.

Autor: Muzeum Police České republiky

vytisknout  e-mailem