Taktické cvičení IZS "METRO 2014"
V akci 100 policistů z různých útvarů
Cvičení se zúčastnilo na 70 policistů Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, jejichž prvotním úkolem bylo především uzavření vnější zóny u stanice metra, kde mělo dojít k chemickému útoku, regulace dopravy v okolí místa události, uzavření okolí větracích šachet atd. Vše s cílem chránit bezpečnost osob a majetku, udržet veřejný pořádek při mimořádné události a ulehčit práci záchranným složkám.
Zastoupení na cvičení měli i policisté služby kriminální policie a vyšetřování, Kriminalistického ústavu Praha Policie ČR a další policisté působící v krizových štábech a operačním řízení.
Pro Policii České republiky by stěžejní činnost nastala zejména v období po provedeném útoku a až po ukončení záchranných a likvidačních pracích. Základními úkoly by se bezesporu staly:
- Dopadení pachatelů, kde lze předpokládat spolupráci s dalšími orgány včetně mezinárodní spolupráce
- Informování veřejnosti
- Preventivní činnosti spočívající zejména ve zvýšeném dohledu nad místy velké koncentrace osob, zvýšení akceschopnosti a mimořádná opatření
- V neposlední řadě také ochrana života a zdraví policistů podílejících se na opatření
Do cvičení METRO 2014 byl zapojen také DVI tým – skupina specialistů, kteří jsou vyškoleni provést identifikaci většího počtu obětí v mimořádných situacích. Tým může být nasazen v případech teroristických útoků, povodní, požárů, při zemětřesení, tragických leteckých či železničních nehodách. Identifikace obětí v těchto situacích může být velice komplikovaná, což je dáno nejen charakterem události, ale také anonymitou a značným poškozením těl obětí.
Členy DVI týmu jsou dokumentaristé, daktyloskopové, genetici, antropologové, soudní lékaři, stomatologové, dále psycholog, překladatel, metodik a vedení týmu. Odborníci pracují v několika skupinách. Post Mortem skupina provádí úkony směřující k identifikaci na místě neštěstí a na pitevně. Jejím úkolem je zajistit a zadokumentovat těla obětí a jejich veškeré osobní věci. Odborníci se rovněž podílejí na dokumentaci a popisu těla oběti, odběru genetického materiálu a snímání daktyloskopických otisků na pitevně. Ante Mortem skupina zajišťuje potřebné srovnávací materiály, jako jsou např. fotografie, stomatologické či zdravotní záznamy, biologické vzorky z místa bydliště obětí apod. Veškerá získaná data se posléze porovnávají a vyhodnocují s cílem jednoznačně potvrdit identitu oběti.
Mezi mrtvými mohou být také cizí státní příslušníci, proto je velice důležitá mezinárodní spolupráce s členy DVI týmů zahraničních států a s Národní ústřednou Interpolu. V České republice se o potřebnosti vzniku DVI týmu začalo uvažovat již v roce 2005 v souvislosti s ničivou vlnou tsunami, která v prosinci 2004 postihla jihovýchodní Asii. Oběťmi této živelní katastrofy se stalo také šest českých občanů.
22. října 2014
tiskový mluvčí, Policejní prezidium ČR