Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Mladý cyklista

KARLOVY VARY- Krajská soutěž

Krajské kolo dopravní soutěže Mladý cyklista proběhlo v Karlových Varech dne 15.5.2012 na dopravním hřišti.
Vyhlašovatelem této soutěže je Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo dopravy-BESIP, Policejní prezidium Policie České republiky, Český červený kříž, Ústřední automotoklub ČR a Automotoklub České republiky.
Krajské kolo dopravní soutěže proběhlo pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje.

Soutěžící byli ti žáci, kteří se umístili na prvních dvou místech v oblastních kolech dopravní soutěže Mladý cyklista.Děti přijeli  z různých koutů Karlovarského kraje a reprezentovali své školy: Truhlářská K.Vary, Májová Ostrov, Královské Poříčí, Křižíkova Sokolov, 6.ZŠ Obětí nacizmu Cheb, ZŠ Skalná, ZŠ Masarykova Nové Sedlo, Gymnázium a obchodní akademie Chodov.
Soutěž připravili pod vedením ředitele soutěže Ing. Vojtěcha Seidla zástupci Policie České republiky, Městské policie Karlovy Vary, BESIP a Oblastní spolek Českého červeného kříže. Při soutěži pomáhali žáci a žákyně střední školy pedagogické a zdravotní.
Soutěžící tvořili smíšená družstva I. kategorie ve věku 10-12 let, II. kategorie 13-15 let, soutěžili v pěti disciplínách – praktickou část tvořila jízda podle pravidel provozu na pozemních komunikacích a jízda zručnosti (9 překážek), teoretickou část tvořily zásady poskytování první pomoci, test z pravidel provozu na pozemních komunikacích a práce s mapou.
Obsah jednotlivých disciplín odpovídal požadavkům na znalosti a schopnosti žáků základních škol a navazoval na disciplíny nižších kol DSMC. Výsledky byly dány součtem trestných bodů jednotlivých členů družstev.  Při zahájení soutěže složili slib nejen soutěžící, ale i rozhodčí. Slíbili čestný a poctivý přístup k soutěži.
Asi největší problémy měly děti při jízdě zručnosti, kdy musely projet brankou, složeným koridorem, projet mezi kolejnicí, zvládnout slalom mezi brankami, přenést míček a zvládnout slaloms nestejně vzdálenými kužely, konec jízdy zručnosti tvořila meta.
Ne každý soutěžící zvládl teorii i praxi u ošetření zraněného kolene, ošetření zraněného lokte , znehybnění zlomené ruky či nohy , ošetření oděrky na různých místech těla, zastavení krvácení na ruce, na noze (tepenné, žilné) , znehybnění prstu a poskytnutí umělého dýchání.
V této disciplíně byly k dispozici improvizované prostředky k ošetření "zraněných".
Práce s mapou byla letos v krajském kole novinkou. Děti měly za úkol najít na mapě cestu z místa A do místa B, tedy z výchozího bodu přejít jako chodec do  cílovéhomísta a nebo jetjako cyklista. Zásadním kritériem pro práci s mapou bylo  nalézt bezpečnou trasu (co nejmenší počet přechodů pro chodce na pěší trase, minimum křižovatek, pokud možno preferovat hlavní silnice, odbočovat vpravo apod.) a druhým kritériem bylo nalezení  co nejkratší trasy.

V  I. a II. kategorii krajského kola zvítězili žáci ZŠ Truhlářská. Postupují  do celostátního finále, které pořádá Ústecký kraj v Kadani a Chomutověve dnech 19. - 21. června 2012. Vítězné družstvo také získalo putovní pohár hejtmana Karlovarského kraje. Pohár převzali z rukou hejtmana Karlovarského kraje.
Zvláštní cenu Ředitele karlovarského ředitelství PČR předal plk.Mgr.Žíha dvěma nejúspěšnějším soutěžícím – Dominice Filipové a Tomášovi Kafkovi.
Z rukou hejtamna převzal malý pohár  nejmladší účastník soutěže.
Pokud žáci ze ZŠ Truhlářská uspějí v celostátním kole, postoupí do mezinárodní soutěže států EU, která se uskuteční v Polsku.