Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Policisté vypátrali 10 let hledanou osobu

Muž z Hradce Králové se skrýval na Novém Zélandu 

Mimořádný úspěch mohou slavit policisté z Královéhradeckého kraje, kterým se ve spolupráci s Interpolem podařilo vypátrat deset let hledanou osobu. Po šestačtyřicetiletém muži z Hradce Králové, důvodně podezřelém z trestného činu podvodu, bylo vyhlášeno pátrání v říjnu roku 2000. Důvodem byl příkaz k zatčení, který na hledaného vydal Krajský soud v Hradci Králové. Na muže byl rovněž vydán Evropský i Mezinárodní zatýkací rozkaz. Mezitím jej soud odsoudil za trestný čin podvodu v nepřítomnosti, a to v délce trvání trestu odnětí svobody pěti let (pozn.: Obviněný měl v letech 1991 až 1992 na různých místech České republiky a Slovenska  odebírat prostřednictvím dalších osob, na základě padělaných dokladů, zboží na faktury, aniž je měl v úmyslu uhradit. Jednalo se např. o cigarety, alkohol a o elektroniku. Finanční prostředky z prodeje si poté ponechal pro svoji potřebu. Způsobená škoda přesáhla 5 milónů korun).

Mezitím stále probíhalo ve smluvních státech organizace Interpol pátrání . Od roku 2006 policisté intenzivně komunikovali s Novým Zélandem, který o jeho pobytu podal  do naší republiky informaci. Najevo vyšlo také to, že této osobě byl na zastupitelském úřadu v australském Sydney vydán náhradní cestovní doklad. Muž byl do České republiky deportován z cizí země z důvodu nelegálního pobytu (tzn.: nebyl vydán na základě zatýkacích rozkazů). Vzhledem k tomu, že se  deportaci intenzivně bránil, musel být eskortován čtyřčlennou hlídkou z Nového Zélandu až do ČR na letiště Praha - Ruzyň, kde byl zatčen Policií ČR.

Na základě příkazu dodání do výkonu trestu odnětí svobody ze dne 14. 9. 2010 (pro spáchání trestného činu podvodu) byl předán do vazební věznice.

por. Mgr. Lenka Burýšková
17. září 2010
 

vytisknout  e-mailem