Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Další ročník informační kampaně "KDO S KOHO"

Ostrava - nedejte si vzít, co je Vaše 

S blížícími se vánočními svátky stoupá počet nakupujících, a to převážně v obchodních centrech. Zvýšený počet lidí, nervozita, spěch, nepozornost, to vše jsou rizikové momenty, které potencionální pachatelé mohou využít ke krádežím.

V jednom z obchodních center využil neznámý pachatel nepozornosti nakupující ženy a z kabelky jí odcizil peněženku s finanční hotovostí, platební kartou a doklady. Kromě finanční ztráty ve výši více než 7 000 korun musela žena podstoupit proces spojený s vyřizováním dokladů.

Taška odložená v nákupním vozíku zaujala dalšího pachatele natolik, že se jí zmocnil. Tentokrát poškozená „přišla“ nejen o peníze platební karty a doklady, ale také o mobilní telefon a klíče od bytu. Je zřejmé, že kromě finanční škody ve výši zhruba 4 000 korun si žena musela vyřídit nové doklady a znovu zabezpečit byt.

Upozornit širokou veřejnost, aby dbala na základní zásady bezpečného chování během nakupování, má preventivní projekt „Kdo s koho“, jehož pátý ročník dnes (22. listopadu) moravskoslezští policisté zahájili. Pomocí letáčků, audio a video spotu zákazníkům předávají informace o nejrizikovějších momentech. A to nejen během nakupování, jak je výše uvedeno. Další rizikovou situací může být ponechání osobních věcí v odemčeném automobilu během ukládání nákupu do zavazadlového prostoru nebo nepozornost při cestování v prostředcích hromadné dopravy.

Nejčastější situace krádeží zachycuje také náš spot, ve kterém oběť a pachatel svádí zápas „Kdo s koho“. Pro vítězství je rozhodující pozornost potencionální oběti. Kdo v tomto pomyslném duelu Drzislava Chmatáka a rodiny Roztržitých nebo Kazimíry Pobertové a Johana Bezstarostného zvítězí, se můžete dozvědět v odkazu https://www.policie.cz/clanek/kdo-s-koho-261570.aspx.

Jak již bylo uvedeno, od prvního ročníku informační kampaně „Kdo s koho“ uplynulo pět let. Stalo se tedy již tradicí, že měsíc před Vánocemi se nakupující mohou s policisty setkat v nákupních centrech v rámci celého kraje, dnes mimo jiné také v Ostravě v obchodním centru Forum Nová Karolina.

"Kdo s koho" na Karvinsku Bruntálsku (5. 12. ), Novojičínsku (13. 12.),  Hlučínku, Opavsku, Novojičínsku, Karvinsku a Frýdeckomístecku, Bruntálsku,

Zveřejněno: MS DeníkČRo OstravaTV Polar

por. Mgr. Daniela Vlčková
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
22. 11. 2019

vytisknout  e-mailem