Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Žena za volantem nadýchala více než tři promile alkoholu

MĚLNICKO - Hned dva řidiče pod vlivem alkoholu zjistila hlídka mělnických dopravních policistů 

Ve středu 10.října 2018kolem 15:30 hodin zastavili dopravní policisté při dohledu nad bezpečností silničního provozu v Mělníku v ulici Bezručova osobní vozidlo Škoda. Pětatřicetiletá řidička předložila veškeré doklady potřebné pro řízení a provoz vozu. Následně se podrobila dechové zkoušce, zda neřídí pod vlivem alkoholu. Přístroj jí naměřil opakovaně více než 3 promile alkoholu. S naměřenými hodnotami souhlasila a přiznala,že před jízdou pila. Lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu odmítla. Na místě byl řidičce zadržen řidičský průkaz a byla zakázána další jízda.

Žena je nyní podezřelá z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

O zhruba hodinu později dopravní policisté řešili dalšího opilého řidiče. Tentokrát sedmadvacetiletý řidič v obci Všetaty naboural do dopravního značení. V levotočivé zatáčce vyjel mimo komunikaci na chodník. Jel po něm několik metrů, než ho na konci zastavila dopravní značka. Po chodníku naštěstí nikdo v tu dobu nešel a vznikla tak pouze škoda na majetku.

I sedmadvacetiletý muž  je nyní podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Na rozdíl od řidičky , které hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti, mladík může skončit za mřížemi na šest měsíců až tři léta.

Alkohol za volant rozhodně nepatří

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je  v útlumu, má opožděné reakce.

por. Mgr. Markéta Johnová
tisková mluvčí P ČR Mělník
12.10.2018

vytisknout  e-mailem