Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Novináři se sešli s vedením krajského ředitelství policie

KRAJ: Jednou z priorit je doplňování početních stavů. 

V dopoledních hodinách se dnes sešli zástupci médií s vedením Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje.  

Personální oblast:

Krajský ředitel plk. Leoš Tržil, v úvodu seznámil přítomné s personálním vývojem. Počty nových policistů se daří doplňovat za odcházející policisty. Důvodů jejich odchodů je několik. Je to například dovršení věku pětašedesáti let a zákonná povinnost ukončit služební poměr. Dále pak jihomoravští policisté odchází v rámci policie k jiným krajským ředitelstvím, k celorepublikovým útvarům nebo také k jiným bezpečnostním sborům. V současné době chybí v rámci Jihomoravského kraje 70 nových uchazečů.  Největší počet volných míst je v rámci Městského ředitelství Brno - 35 policistů a na územním odboru Brno - venkov -13 policistů.

Jednou z forem oslovení nových uchazečů z řad široké veřejnosti jsou WORKSHOPY.   

31. srpna 2017 se uskuteční jeden z nich v Brně na Kometě.  Zveme širokou veřejnost na setkání s policisty jednotlivých útvarů v rámci krajského ředitelství. Budou mít možnost seznámit se blíže s činností policistů základních i speciálních útvarů. Zájemci o služební poměr u policie si mohou vyzkoušet fyzické testy a v případě, že budou úspěšní, obdrží certifikát o absolvování s platností do konce letošního roku. Tím budou mít splněnu jednu ze tří podmínek k přijetí do služebního poměru.

22. září se bude konat Krajský WORKSHOP, který proběhne současně na všech územních odborech Více informací o přijetí do služebního poměru zde

Služba kriminální policie a vyšetřování

Náměstek Služby kriminální policie a vyšetřování plk. Libor Kachlík informoval o vývoji kriminality.  V rámci Jihomoravského kraje za prvních šest měsíců došlo v porovnání se stejným obdobím loňského roku k poklesu trestné činnosti. Tento vývoj kopíruje celorepublikový trend.

Násilná trestná činnost je v letošním roce ve srovnatelném období o několik desítek vyšší. V roce 2017 to bylo 935 případů, v roce 2016 jsme řešili 870 případů.

V období od 1. 1. do 30. 6. šetřili jihomoravští kriminalisté celkem 7 vražd, které kriminalisté všechny objasnili. Ve stádiu pokusu vyšetřovali 4 případy, dokonaných vražd 3 případy.  Motivem v mnoha případech jsou mezilidské vztahy v rámci rodiny. Informoval dále o mírném nárůstu loupeží a to zejména v samotném městě Brně.

Majetková trestná činnost v porovnání se stejným obdobím loňského roku je nižší. V roce 2016 kriminalisté řešili celkem 7 149 případů, v roce 2017 to je 6 126 případů. Majetková trestná činnost se přesunula do oblasti kyberkriminality. Za poslední čtyři měsíce se zvýšil počet případů v majetkové trestné činnosti páchané na seniorech.  Této problematice je věnována proto zvýšená pozornost. Senioři jsou jednou z nejohroženějších skupin, neboť jsou často velmi důvěřivý. Pachatelé to dobře vědí a zneužívají jejich důvěryhodnosti. Pod nejrůznějšími legendami jako například VNUK, vylákají ze seniorů nemalou finanční hotovost.  V těchto případech osloví seniory s tím, že jejich vnuk má problémy a potřebuje peníze. Samozřejmě celý příběh je smyšlený. Je nutné, aby takové protiprávní jednání ihned podvedení oznámili na policii. Čas je při vyšetřování velmi důležitý faktor.

V oblasti kyberkriminality je počet případů obdobný jako v loňském roce.  Náměstek plk. Libor Kachlík zdůraznil, že tato trestná činnost je fenoménem dnešní doby. Lidé často posílají například velkou finanční hotovost na zcela neznámé účty. Jedná se o latentní trestnou činnost a její objasňování je složitější. V oblasti drogové trestné činnosti je nutné vyhledávání neboť tato trestná činnosti má svá specifika a není běžně oznamována jako jiné protiprávní jednání.  Náměstek pro SKPV informoval také o spolupráci kriminalistů se zahraničními kolegy v například v oblasti diváckého násilí a extrémismu. Zde zdůraznil nutnost předávání informací mezi jednotlivými zainteresovanými složkami.

Služba dopravní policie

Krajský ředitel plk. Leoš Tržil, dále informoval přítomné o dopravní situaci. V letošním roce do 31.07. v souvislosti s dopravní nehodou zemřelo na silnicích Jihomoravského kraje celkem 33 osob. Ve srovnání s rokem 2016 je to o 12 mrtvých více.  Je nutné připomenout, že při jediné dopravní nehodě, v prvním prázdninovém týdnu zemřeli 4 osoby.  Pokles v letošním roce je v následcích dopravních nehody, kdy těžce zraněno bylo v letošním roce o 9 osob méně.

Odbor cizinecké policie - migrace

Kontrole cizinců - nelegálním pobytům či kontrolám v oblasti nelegálního zaměstnávání cizinců policisté cizinecké policie věnují stále velkou pozornost. V současné době můžeme konstatovat, počet zadržených migrujících osob je v řádech jednotlivců.

Na závěr dnešního setkání, ředitel plk. Leoš Tržil, poděkoval zástupcům médií za spolupráci. Informoval a pozval novináře na připravované akce, které jsou spíše preventivního charakteru:

  • VODA - kontrola na vodních plochách
  • HAD - kontrola podávání alkoholu mladistvým
  • preventivní akce zaměřená na cyklisty
  • dopravně preventivní akce v rámci celého Jihomoravského kraje

mjr. Bc. Štěpánka Komárová, 8. srpna 2017

vytisknout  e-mailem