Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Den bezpečnějšího internetu

OLOMOUCKÝ KRAJ - Dne 7. února 20 se uskutečnil 20. ročník mezinárodní kampaně #SaferInternetDay. 

Den bezpečného internetuV úterý 7. února 2023 proběhl již 20. ročník Dne bezpečnějšího internetu. Cílem této mezinárodní kampaně #SaferInternetDay je zvýšit povědomí o aktuálních nebezpečích v online prostředí a propagovat jeho bezpečné a pozitivní užívání.

V loňském roce jsme v České republice zaznamenali největší poměrný nárůst registrované kriminality v oblasti kyberprostoru. Jen v Olomouckém kraji šlo o 1053 případů se škodou v řádech milionů korun. Markantní vzestup jsme zaznamenali především u nově evidovaných způsobů sériové trestné činnosti páchané v kyberprostoru, mezi které řadíme reverzní inzertní podvody, telefonáty od falešného bankéře i podvody spojené s investicemi do kryptoměn.

V rámci prevence se snažíme neustále apelovat na občany, aby sami svým chováním a jednáním nevytvářeli podmínky pro páchání této trestné činnosti. Během přednášek, odborných seminářů, kampaní a také prostřednictvím médií pravidelně informujeme občany o aktuálních případech a zdůrazňujeme, jak se mají bezpečně chovat v kyberprostoru, aby se nestali oběťmi podvodníků.

A protože prevence není nikdy dost a případů podvedených lidí neustále přibývá, připomeňme si několik základních pravidel bezpečného pohybu v prostředí online světa, aby vaše identita i finanční prostředky zůstaly v bezpečí:

  • Nikdy nikomu nesdělujte své osobní údaje a už vůbec ne konkrétní informace o svém bankovním účtu nebo platební kartě!
  • Nikdy nikomu nepřeposílejte potvrzovací SMS zprávu s unikátním kódem nebo neprovádějte autorizaci transakcí ve svém internetovém bankovnictví, když transakci sami neprovádíte!
  • Přemýšlejte, než kliknete. Před každým potvrzením si vždy přečtěte všechny podmínky.
  • Zdá se vám něco podezřelé? Než uděláte další kroky, poraďte se. (Policie ČR s ČSOB varují před zvýšenou aktivitou kybernetických zločinců - Policie České republiky )
  • Nereagujte na výzvy plateb, které jsou pro vás neznámé. Nejprve si je vy sami ověřte.
  • Pokud něco prodáváte, nikdy nevyplňujte platební údaje vy sami. (Bezpečný prodej přes internetové bazary je možný jen v případě, že kupujícímu nesdělíte identifikační údaje k platební kartě nebo přihlašovací údaje k  internetovému bankovnictví. V opačném případě jde v 99,9 % o tzv. reverzní internetový podvod a obětí se stáváte vy jako prodávající. Pachatelé často využívají phishingové stránky, které se tváří jako webové stránky přepravních společností.)
  • Neinvestujte peníze tam, kde je to podezřele výhodné. (Nebuď labuť! - preventivní kampaň proti investičním podvodům - Policie České republiky )
  • Nikdy nedávejte možnost vzdáleného přístupu do vašeho počítače!

Pamatujte! I když nemáte na svém bankovním účtu dostatek finančních prostředků, nemusíte být v bezpečí! Podvodníci jsou totiž také přeborníci ve sjednávání online půjček.

Například nedávno jsme informovali o případu ženy z Přerovska, která „investovala“ do nákupu akcií společnosti ČEZ a přišla nejen o svoje peníze, ale stala se i dlužníkem. Žena přišla o víc než milion korun - Policie České republiky.

Aktuální nástrahy se týkají všech věkových kategorií!  Proto buďte na internetu více než obezřetní.

3. února 2023
por. Bc. Zuzana Slabá

vytisknout  e-mailem