Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Statistika dopravních nehod za rok 2022

KROMĚŘÍŽSKO: V loňském roce zemřelo při nehodách 10 osob. 

V loňském roce řešili dopravní policisté na silnicích v okrese Kroměříž 872 nehod, s tzv. ohlašovací povinností. Předloni to bylo 815.

V roce 2022 přišlo o život deset osob, v roce 2021 to bylo šest lidí.

Odkazy na tragické dopravní nehody:

https://www.policie.cz/clanek/tragicka-dopravni-nehoda-844891.aspx

https://www.policie.cz/clanek/tragicka-nehoda-u-brestu.aspx

https://www.policie.cz/clanek/tragicka-dopravni-nehoda-na-silnici-i-50.aspx

https://www.policie.cz/clanek/neprizpusobil-rychlost-jizdy-10012.aspx

https://www.policie.cz/clanek/zpravodajstvi-zlinskeho-kraje-zpravodajstvi-uo-kromeriz-dopravni-nehoda-si-vyzadala-lidsky-zivot.aspx

https://www.policie.cz/clanek/tragicka-nehoda-u-bystrice-pod-hostynem.aspx

https://www.policie.cz/clanek/tragicka-nehoda-u-hulina.aspx

https://www.policie.cz/clanek/tragicka-dopravni-nehoda-492360.aspx

https://www.policie.cz/clanek/zpravodajstvi-zlinskeho-kraje-zpravodajstvi-uo-kromeriz-tragicka-nehoda-na-prejezdu.aspx

Při tragických dopravních nehodách umírali i velmi mladí lidé, v jednom případě šlo o malé dítě. A přitom kolikrát stačilo jen málo – nepřeceňovat své síly, přizpůsobit rychlost jízdy povětrnostním podmínkám, stavu a povaze komunikace, připoutat se a být vidět!

Těžké zranění loni utrpělo 13 osob, předloni 20. V roce 2022 bylo 213 lehce zraněných, v roce 2021 pak 211.

Mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu patří chodci a cyklisté. Důležité proto je, aby cyklisté i chodci byli mimo jiné v provozu řádně vidět. Chodci jsou povinni mít na sobě za snížené viditelnosti mimo obec prvky z retroreflexního materiálu. Policisté apelují na všechny účastníky silničního provozu, aby toto dodržovali a co víc, aby nosili reflexní prvky i v obcích a to zejména tam, kde je osvětlení nedostačující.

Loni jsme řešili 43 nehod zaviněných řidičem nemotorového vozidla a čtyři nehody, které zavinili samotní chodci.

Dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu bylo loni 42, předloni 54. Loni jsme také vyšetřovali sedm nehod, které způsobili řidiči pod vlivem drog. Stejně tomu bylo i předloni.

V obcích se loni událo 388 nehod, předloni 368. Nejčastěji k nehodám docházelo v pondělí a v pátek, nejméně pak v neděli. Nejčastější příčinou dopravních nehod byl nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, nedání přednosti nebo nesprávné předjíždění. 

Nehody často zavinila zvěř nebo domácí zvířata. Loni jich bylo sraženo 325. Ke srážkám se zvěří obecně dochází na okrajích lesů, v lese a u polí, a to většinou v brzkých ranních hodinách nebo k večeru. Nejčastěji se setkáváme se střety se srnci, srnami, laněmi, daňky, ale i divokými prasaty, zajíci či bažanty. Občas se vyskytnou i srážky s domácími zvířaty (pes, kočka). 

Bezpečnost na silnicích patří mezi hlavní priority Policie ČR. Provádíme proto řadu dopravně bezpečnostních akcí. Snažíme se tak eliminovat dopravní přestupky a tím i nehody, které mají mnohdy fatální následky. Realizujeme také preventivní projekty zaměřené i na další účastníky silničního provozu, především cyklisty a chodce, protože právě oni jsou nejohroženějšími účastníky silničního provozu.

19. ledna 2023, nprap. Ing. Barbora Balášová

vytisknout  e-mailem