Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prevence online

V roce 2020 se vzhledem ke koronavirové krizi přesunulo mnoho činností do online prostředí. Pro policejní prevenci zmiňovaná skutečnost představovala nutnost najít nové formy prevence i nové cesty, jak preventivní rady předat cílovým skupinám. Řada preventivních aktivit byla realizována na dálku, Terénní aktivity probíhaly pouze, pokud to umožnila aktuální omezující opatření. 

Jednou z cest, jak přiblížit preventivní témata veřejnosti byla průběžná propagace různých kampaní a projektů, ze kterých bylo možné čerpat rady a doporučení v domácím prostředí jak ze strany dětí, tak i rodičů nebo pedagogů. 

1. BEZPEČÍ NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH

Přestože došlo vzhledem k omezujícím opatřením zejména v jarní vlně k celkovému poklesu silniční dopravy, bylo nezbytné připomínat zásady bezpečného pohybu v silničním provozu. V textu "Jsme v tom společně, ale i na silnicích bezpečně!" jsme připravili přehled online dostupných pomůcek, materiálů, ale i testů k procvičování. 

2. BEZPEČÍ V DIGITÁLNÍM PROSTŘEDÍ

Narozdíl od jiných oblastí života zaznamenala vlivem epidemie a navazujících omezujících opatření výrazný nárůst aktivita na internetu. Online prostor se stal místem pracovních činností, výuky, setkávání i nákupů. To vše zvýšilo také činnost různých podvodníků i pachatelů jiných druhů trestné činnosti.

O pravidlech bezpečného pohybu na internetu jsme radili napřiklad v textu "Jsme v tom společně aneb internetem bezpečně"

Cílili jsme ale také na bezpečí online výuky (Trolly si do výuky nepouštějte) nebo na bezpečné nakupování či nekončící podvody souhrnně nazývané "americký voják" (Sháníte dárky na internetu? Nenaleťte podvodníkůmDůvěřuj, ale prověřuj! Před Vánocemi dvojnásob…. )

Mnoho aktivit samozřejmě probíhalo také na regionální úrovni, kde byly formy prevence ještě více přizpůsobovány potřebám aktuální situace v dané lokalitě. 

pplk. Veronika Hodačová
oddělení prevence Policejního prezidia ČR

vytisknout  e-mailem