Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Evropský den proti vloupání

KRAJ - V podzimním a zimním období věnují policisté zvýšenou pozornost zejména kontrolám rekreačních objektů, které zůstávají mnohdy opuštěné. 

V řadě evropských zemí odstartovala včerejšího dne kampaň proti vloupání, která byla v některých státech vzhledem ke koronavirové situaci odložena z léta na podzim. V České republice se kampaň uskutečnila v původním červnovém termínu. Preventivní informace byly prezentovány v prostředcích hromadné přepravy osob, ale proběhla i série setkání policejních preventistů s veřejností. Preventisty s informačními stánky, kde se zájemci mohli dozvědět nejdůležitější zásady zabezpečení, mohli občané potkat během června v zejména v nákupních cenrech.

10
V Libereckém kraji to byl:

Evropský den proti vloupání v OC Nisa v Liberci 17. června 2020

Evropský den proti vloupání v OC Rýnovka v Jablonci nad Nisou 30. června 2020

Tato kampaň je jednou z aktivit Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN), což je mezinárodní fórum zaměřené na spolupráci v oblasti prevence trestné činnosti v Evropské unii. Toto mezinárodní fórum vytváří preventivně informační kampaně, které následně poskytuje státům k užívání na národní úrovni. Česká republika je členem EUCPN již od roku 2004, tedy od svého vstoupení do Evropské unie.

Policisté informují veřejnost o zabezpečení jejich majetku v průběhu celého roku, každé období má však svá specifika a podle těch také policisté prevenci cílí na cílové skupiny a konkrétní témata. 

V podzimním a zimním období věnují zvýšenou pozornost kontrolám rekreačních objektů,  které zůstávají mmohdy zcela opuštěné a někdy i velmi zřídka navštěvované - například nedávná kontrola chat v rekreační oblasti Krompachu na Českolipsku. Přesto, že se těmto kontrolám poměrně hodně věnují, s tím, aby nedošlo k vloupání do těchto objektů či k co nejmenším škodám na majetku v případě, že přeci jen ke vloupání dojde, mohou svým zodpovědným přístupem zabránit samotní majitelé. 

 • Klíčové je, aby si lidé dobře objekt zabezpečili zařízením, které je certifikované, ať už mechanické či elektronické. Vždy je lepší zkombinovat mechanické i elektronické zabezpečovací prvky.
 •  Dobrá je instalace kamerových systémů, fotopastí.
 •  Dále využívání časových spínačů světel.
 •  Pozornost by měli věnovat vstupním dveřím, verandám, oknům, prostě místům, kudy může zloděj dovnitř vniknout.
 • Pro vyšší standard ochrany je již v dnešní době možné využít i připojení objektu k pultu centralizované ochrany.
 • Je nutné také chalupu správně pojistit (např. nejen proti krádeži, ale i proti požáru)
 • Technika má sice nezastupitelnou úlohu, ale jsou i docela obyčejná opatření, která nic nestojí.
 • Důležitým krokem je, jak již tady zaznělo, nenechávat cenné věci na chalupě v době, kdy ji nebudeme obývat. Je bezpečnější si cenné kousky odvézt.
 • Je dobré chalupu navštěvovat a kontrolovat i v zimě. V případě, že to není v našich silách, nabízí se oslovit sousedy či starousedlíky, zda – li by chalupu občas zkontrolovali.
 • Při zazimování chalupy je nutné zkontrolovat také její okolí. Zda jsme někde nezapomněli věci, které by pachateli ulehčily vloupání (zejména žebříky, krumpáče, lopaty, apod. – i takové případy jsme zaznamenali).
 • Zcela jednoduchou možností, jak budit zdání, že je rekreační objet pravidelně navštěvován, je řádná údržba zahrady. V zimě jde o shrabané listí či odklizení sníh, v létě pravidelná starost o posekaný trávník a včas sklizené ovoce.

V rámci výše uvedených aktivit MV a PČR nabízí nové webové stránky www.stopvloupani.cz a také mobilní aplikaci Zabezpečte se.

Kontroly rekreačních objektů provádějí policisté nejen při těchto preventivních akcích, ale i  v rámci běžného výkonu. Během kontrol nechávají majitelům chat za oknem či dveřmi kontrolní lístek o provedené kontrole. Policisté budou i v následujícím období pokračovat v realizaci podobných akcí, neboť období, kdy lidé své chaty zazimovávají, nejvíce láká zloděje.
 

22. 10. 2020
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koor

vytisknout  e-mailem