Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Abyste dojeli na kole bez nehody

Policisté budou rozdávat cyklistům "cyklistické DESATERO" 

Čtěte také: POVINNÁ VÝBAVA jízdního kola
                  Policisté gratulovali vícemistrům Evropy v dopravní výchově (v ZŠ Častolovicích)
                  (více v reportáži České televize zde)
 

Cyklisté v Královéhradeckém kraji se v měsíci září budou moci potkat s uniformovanými policisty, kteří jim budou rozdávat kromě dobře míněných rad a doporučení i tzv. "CYKLISTICKÉ DESATERO".  Informační letáky mohou lidé případně nalézt i zavěšené na řidítkách svých jízdních kol. Smyslem této preventivní akce je upozorňovat cyklisty na rizika spojená s dopravními nehodami, haváriemi a krádežemi jízdních kol a umět jim předcházet. Do akce, kterou zrealizovalo Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR, se u nás zapojí policisté z řad dopravní a pořádkové policie, včetně policistů/tek z Preventivně informačního oddělení Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Preventivní materiál, jež vznikl ve spolupráci s www.besip a www.cyklostrategie, je určen pro všechny cyklisty a bude využit zejména v místech se zvýšenou intenzitou jejich provozu. 

KDY a KDE akce proběhne:
Náchodsko (15. 9.), Královéhradecko (16. 9.), Rychnovsko (23. 9.), Jičínsko (27. 9.) a Trutnovsko (23. 9.)


Policisté našeho kraje se nezaměří na prevenci směrem k cyklistům poprvé. V květnu např. zrealizovali po celém Královéhradeckém kraji KAMPAŇ zaměřenou na "BEZPEČNÉ CHOVÁNÍ CHODCŮ a CYKLISTŮ", při níž dostávali oslovení účastníci silničního provozu kromě tištěných i jiných preventivních materiálů navíc blikačky na jízdní kolo. Více naleznete v odkaze: "Prevence v dopravě".
 

CYKLISTICKÉ DESATERO:

1.    Dbejte na stav kola a jeho výbavu
Používejte odpovídající velikost kola, mějte kolo funkční a seřízené s důrazem na brzdy, reflexní prvky, přední bílé a zadní červené odrazky a světla (blikačky), zvonek, vhodné je mít nářadí a rezervní duši. Zejména v provozu a při rychlejší jízdě používejte přilbu (do 18 let věku je povinná vždy) a ochranné brýle (proti slunci a hmyzu). Nezapomínejte na vhodný pitný režim.

2.    Snažte se vidět a být viděni
Vizuální kontakt výrazně snižuje riziko kolize – proto mějte na sobě a na kole reflexní prvky a přinejmenším za snížené viditelnosti buďte vždy osvětlení vpředu i vzadu.

3.    Vyhněte se alkoholu a omamným látkám
Alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ale ani během ní. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní. V případě postihu je na Vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla.

4.    Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete
Trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a možností. Snažte se vyhnout komunikacím silně zatíženým automobily, na provoz si zvykejte postupně. Nezapomínejte, že chodník je pouze pro chodce – s výjimkou dětských cyklistů ve věku do deseti let. V maximální míře využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky.

5.    Buďte ohleduplní a předvídaví
Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali ostatní k vám. Nespoléhejte se však na své okolí a předpokládejte, že všichni kolem vás mohou kdykoli chybovat. A také že cesta před vámi nemusí být volně průjezdná – nevjíždějte proto bezhlavě tam, kam nevidíte. Dejte si pozor na přijíždějící a předjíždějící vozidla.

6.    Komunikujte s okolím
V případě jakékoliv změny směru dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali, teprve potom proveďte potřebnou změnu. Sledujte stav vozovky, koleje, příčné prahy či mříže kanálů a případě potřeby se jim včas vyhýbejte, vždy však s ohledem na bezpečnost vlastní i ostatních. Používejte všechny smysly – vyvarujte se poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní sms za jízdy, protože výrazně omezují vaši soustředěnost a kontakt s okolím.

7.    Jezděte při pravém okraji a s rozestupy
Ve vozovce i na stezce jezděte vpravo, přitom ale dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Dejte si pozor na vozidla, která zastavila, nebo zastavují, především na vystupující - otevřené dveře. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy a ve velké skupině se rozdělte na několik menších.

8.    Dávejte pozor na mrtvé úhly
Především řidič rozměrnějšího vozidla (autobus, nákladní vozidlo), které začíná odbočovat nebo třeba vyjíždět ze zastávky, kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky nemá šanci cyklistu vedle svého vozidla vidět. Proto nepodjíždějte odbočující vozidla a neobjíždějte zleva vozidlo, které signalizuje, že se rozjede. Nezapomínejte také, že rozměrnější vozidla při zatáčení vybočují do stran.

9.    Kolo zamykejte s rozmyslem
Bytelným zámkem připoutejte kolo k pevnému objektu a na dobře viditelném místě, a to současně za rám a alespoň přední kolo (zadní se hůře demontuje).

10.   Kolizi se zraněním nahlaste
Pokud dojde ke kolizi se zraněním nebo podezřením na zranění, okamžitě ji telefonicky nahlaste. Přivolejte na místo Policii ČR (tel. 158), v případě závažnějšího zranění také záchrannou službu (tel. 155), kde v případě potřeby dostanete také instrukce pro nejnutnější pomoc zraněným.


Foto: Policie ČR
více na: Preventivní aktivity v roce 2011
por. Mgr. Lenka Burýšková
Krajský koordinátor prevence kriminality
zveřejněno: 18. srpna 2011 v 11:10/aktualizováno 4. října 2011

Odkazy do noveho okna

Cyklistické desatero

Cyklistické desatero 

Detailní náhled

Cyklistické desatero

Cyklistické desatero 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem