Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Buďte vidět, přežijete!

RYCHNOVSKO - Reflexní prvky pro malé i velké chodce. 

Hlídka dopravních policistů se dnes ráno vypravila do Solnice k základní škole.

Viditelnost - SolniceViditelnost - SolniceMístní školské zařízení stojí v těsné blízkosti frekventované silnice č. I/14. Většina děti, které autobusy přivážejí z okolních vesnic, musí tuto komunikaci přecházet. Přestože jim při cestě do školy pomáhá semafor, děti musí být obezřetné a také musí být dobře vidět. V tomto ročním období přicházejí do školy za tmy. Často je tomu tak i cestou zpátky. Navíc při dojíždění do vesnic ne vždy jdou celý úsek po chodníku. Proto je nezbytné, aby žáci a žákyně, stejně jako dospělí, používali reflexní prvky.
Reflexní označení dnes děti spolu s policisty hledaly na svých aktovkách i oblečení a obuvi a spolu s radami, jak se při snížitelné viditelnosti chovat, dostaly i reflexní pásek "BESIP". Dospělí si pak odnesli reflexní nákupní tašku Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Reflexní prvky odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 metrů, takže výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti. Naproti tomu fluorescenční materiály zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ale ve tmě svou funkci ztrácejí. Proto je vhodné na oblečení oba typy kombinovat. A pořídit pro děti oblečení a tašku do školy v pestrých barvách a s reflexními prvky by pro rodiče mělo být samozřejmostí.

Od roku 2016 navíc platí novela zákona o silničním provozu, kdy má chodec za povinnost být mimo obec za tmy a za snížené viditelnosti označen reflexním prvkem. V případě, že tak neučiní, hrozí mu v příkazním řízení pokuta ve výši až 2 tisíce korun. Ve správním řízení je pokuta až 15 tisíc korun.

Jak zvýšit viditelnost (chodců a cyklistů)

  •     Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy.
  •     Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo).
  •     Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.
  •     Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovací prvky, samolepky, pásky na ruku apod. pořídíte například v galanteriích nebo v obchodech s jízdními koly.

Nejenom automobily mají povinnost svítit, cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít rovněž za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Varovné blikající koncové světlo lze spatřit až do vzdálenosti 1 000 metrů. Řidič auta tak může cyklistu včas vidět a přizpůsobit rychlost jízdy dané situaci.

Více preventivních informací k danému tématu naleznete v odkazu ZDE.

por. Mgr. Alena Kacálková
2. prosince 2021

Odkazy do noveho okna

Viditelnost - Solnice

Viditelnost - Solnice 

Detailní náhled

Viditelnost - Solnice

Viditelnost - Solnice 

Detailní náhled

Viditelnost - Solnice

Viditelnost - Solnice 

Detailní náhled

Viditelnost - Solnice

Viditelnost - Solnice 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem