Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Podzim a zima na silnicích

1. listopad. Datum, na které pamatuje zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Konkrétně paragraf 40a  upravuje povinnou výbavu vozidla v zimním období. Pojďme si i letos připomenout notoricky známá pravidla pro motoristy a nejen pro ně. 

Zimní pneumatiky a povinná zimní výbava

Zimní výbavaZimní výbavaRiziko vzniku dopravní nehody je v zimním období a ve zhoršených povětrnostních podmínkách několikanásobně vyšší než ve zbylé části roku. Jízda na letních pneumatikách může za zhoršených klimatických podmínek výrazně ovlivnit jízdní vlastnosti vozidla a přispět ke vzniku dopravní nehody v období, kdy dochází k teplotním změnám vozovky a zhoršené sjízdnosti komunikací. Pneumatiky odpovídající danému ročnímu období a jejich funkčnost jsou proto jedním ze základů bezpečné jízdy a správného chování vozidla při náhlém brždění. Výše uvedená právní norma proto uvádí, že v období od 1. listopadu do 31. března musí být vozidla vybavena zimními pneumatikami, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Pokud je navíc na silnici umístěna svislá dopravní značka „Zimní výbava“, povinnost mít zimní pneumatiky platí vždy bez ohledu na stav povrchu vozovky. 

Viditelnost

Zvýšené opatrnosti by vzhledem k častější snížené viditelnosti v nadcházejícím čase měli dbát i chodci. Doba slunečního svitu a denního světla se v podzimním období výrazně zkracuje. Zejména chodci a cyklisté jsou v ranních hodinách či v podvečerním stmívání pro motoristy hůře viditelní. Dlouhodobě je konec roku nejrizikovějším obdobím ve vztahu k počtu nehod s účastí chodce, kdy svou zásadní roli hraje právě jejich viditelnost či spíše neviditelnost v silničním provozu.

3 viditelnost chodců (3).jpgViditelnost chodců v provozuV roce 2019 byl v měsíci  listopadu zaznamenán největší počet nehod s účastí chodce (389 dopravních nehod, při kterých bylo usmrceno 12 chodců). Prosinec 2019 (s 350 dopravními nehodami s účastí chodce, při kterých bylo 11 usmrcených osob) byl pak z pohledu chodců druhým nejtragičtějším měsícem. V případě fatálních dopravních nehod s účastí chodce převažují právě ty, ke kterým došlo za snížené viditelnosti. Svým zviditelněním dává chodec řidiči výrazně větší možnost včas a bezpečně reagovat na jeho pohyb ve vozovce. Pěší účastník provozu tak chrání především své zdraví a život.

Je prokázáno, že pohybuje-li se na pozemní komunikaci chodec v tmavém oblečení, je pro řidiče přijíždějícího vozidla viditelný na pouhých 18 metrů, v bílém oblečení je viditelný již na 55 metrů a je-li jeho oděv doplněn reflexním označením, vidí jej řidič na 200 metrů, což je dostatečná vzdálenost pro bezpečné manévrování řidiče. Zmiňovaný zákon o silničním provozu navíc ukládá chodcům pohybujícím se mimo obec povinnosti. K viditelnosti norma v § 53 přímo uvádí: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“ 

Dušičky

Měsíc listopad je typický též zvýšenou intenzitou silničního provozu v okolí hřbitovů, což souvisí s uctíváním památky zesnulých. Dbejme i zde na bezpečí nejen na pozemních komunikacích, ale i v jejich blízkosti a počínejme si tak, abychom se ze svých cest vrátili vždy ve zdraví. Při návštěvách pietních míst však nezapomínejte ani na bezpečí svého majetku. Hřbitovy v těchto dnech lákají také zloděje. Mějte proto své osobní věci a cennosti stále na očích a nedejte nenechavcům šanci.

plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová
vedoucí oddělení prevence
31. 10. 2020

vytisknout  e-mailem