Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Zatajení věci

ROKYCANY - Kdosi nalezl na trase od obchodu k bytovému domu peněženku osmasedmdesátiletého muže. I s finanční hotovostí, platební kartou a osobními doklady si ji ponechal. 

     Dne 3. července 2022 přijali policisté Obvodního oddělení Rokycany oznámení o zatajení nálezu.  Osmasedmdesátiletý oznamovatel uvedl, že v Rokycanech pravděpodobně na trase od pokladen obchodního domu v ulici Josefa Růžičky přes parkoviště musel neznámý pachatel v blíže nezjištěné době téhož dne od 11 hodin do 12:45 hodin nalézt jeho peněženku, ve které měl finanční hotovost 1 500 korun, osobní doklady, kartičku zdravotní pojišťovny a platební kartu. Policisté provedli ohledání místa činu a šetření v okolí, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zatajení věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Po pachateli i po odcizených věcech pátrají.

Trestní zákoník § 219 Zatajení věci

(1) Kdo si přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez   přivolení osoby oprávněné, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu. 

V případech ztrát a nálezů věcí různé hodnoty, ať už se jedná o peněženky, mobilní telefony či jiné předměty, se policisté často setkávají s absencí právního vědomí. Většina občanů se totiž domnívá, že si může beztrestně takovou věc ponechat. Jsou však na velkém omylu. Takovým jednáním se mohou snadno dostat do křížku se zákonem a naplnit skutkovou podstatu trestného činu zatajení věci. Toho se dopustí každý, kdo si přisvojí cizí věc, která se do jeho moci dostala nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné a jejíž hodnota dosahuje částky 10 000 korun a více. O zatajení věci jde i tehdy, když pachatel s nálezem nijak nedisponuje, ale odmítá jej vydat oprávněné osobě. Není proto rozhodné, jak poté, co si věc přisvojil, s ní skutečně nakládá a zda s ní vůbec nějak nakládá.

por. Mgr. Dagmar Brožová
4. července 2022 

vytisknout  e-mailem