Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Zadržení „skimmerů“ v centru Prahy

Pražští kriminalisté zadrželi organizovanou skupinu cizinců, kteří skimmovali na bankomatech v centru Prahy. 

Pražská policie se v letních měsících opět potýká se zvýšeným počtem skimmingových útoků na bankomatech. Jedná se především o bankomaty situované v samotném centru Prahy, kde je nyní enormní počet zahraničních turistů. Ti si vybírají peníze prostřednictvím bankomatů, čehož se pachatelé snaží využít.  

Koncem minulého týdne, na základě oznámení od bankovní instituce o zjištěném skimmingu bankomatu v Rytířské ulici v Praze 1, kriminalisté zadrželi vysoce organizovanou čtveřici cizinců, která má tento oznámený útok na svědomí. Zadržení předcházela několikadenní usilovná práce kriminalistů a hodiny strávené sledováním osob i bankomatů ve vytipované lokalitě. Při této práci, kterou ztěžoval fakt, že skupina pachatelů působila velmi profesionálně s konkrétní dělbou úkolů a činností, se kriminalistům povedlo podezřelé odhalit přímo při instalaci zařízení na bankomat a následné demontáži. 

Zadržení jsou stíhaní vazebně a jsou podezřelí ze zvlášť závažného zločinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody v délce pět až deset let. Při domovních prohlídkách kriminalisté našli nejen další skimmovací technologie, ale také polotovary „skimmovátek“, které si pachatelé upravovali dle potřeby. Rovněž se podařilo zajistit větší množství padělaných zahraničních platebních karet z USA, Mexika, Nového Zélandu a další prostředky pro páchání této trestné činnosti.

Díky včasnému a úspěšnému zásahu kriminalistů se podezřelým nepovedlo získaná data zneužít a lidé tak o své peníze na účtech nepřišli.

Zadržení se k trestné činnosti nedoznali a s policií nespolupracují.

Závěrem bychom chtěli držitele platebních karet vyzvat k opatrnosti při výběrech a stejně jako banky upozorňujeme na možnost výběrů bezkontaktním způsobem, který je zcela bezpečný. 

Informace o předchozím případu zadržení podezřelých naleznete zde.

por. Bc. Jan Daněk – 1. 8. 2019

Odkazy do noveho okna

1 Karty s kradenými daty

1 Karty s kradenými daty 

Detailní náhled

2 Nářadí na instalaci skimmovací technologie

2 Nářadí na instalaci skimmovací technol... 

Detailní náhled

3 Skimmovací zařízení

3 Skimmovací zařízení 

Detailní náhled

4 Zadržený podezřelý

4 Zadržený podezřelý 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem