Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Taktické cvičení - útok aktivního střelce

PLZEŇSKÝ KRAJ - Všechny složky integrovaného záchranného si prověřily součinnost při společném taktickém cvičení, kdy došlo k zákroku proti aktivnímu střelci. 

     Ve středu, 7. června 2017, probíhalo od deseti hodin večer v Obchodním centru Olympia Plzeň taktické cvičení, které pořádalo Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje ve spolupráci s nadací Hanns Seidel Stiftung. Jeho hlavním cílem bylo procvičit spolupráci a koordinaci činností a postupů všech složek Integrovaného záchranného systému Plzeňského kraje v případě mimořádné události, kdy policisté v tomto případě zakročovali proti aktivnímu střelci.
     Tématem cvičení byl útok ze strany dvou střelců v Obchodním centru Olympia Plzeň. Celý scénář cvičení se odehrával následovně. Na samotném počátku přijali policisté z operačního střediska na lince tísňového volání oznámení od jednoho ze zaměstnanců tohoto nákupního centra, že v objektu dochází ke střelbě ze strany neznámého útočníka, který má s největší pravděpodobností sapomal a v nepravidelných intervalech střílí. Žádné bližší informace k popisu pachatele ani k počtu útočníků policisté od oznamovatele nezískali. 
     Cestou operačního střediska byli ihned na místo vysláni policisté z organizačních článků krajského ředitelství zařazení do prvosledových hlídek. Ti na místě zahájili činnost tak, jak je stanoveno v plánu opatření pro případ vzniku mimořádných událostí AMOK- aktivní střelec.
     V nákupním centru bylo několik desítek osob, mezi kterými se šířila panika, převládal zmatek, lidé se snažili utéct či skrýt před trvající střelbou, volali o pomoc. Mezi oběťmi útočníků bylo dvanáct zraněných osob, z toho byli dva mrtví. Mezitím se na místo mimořádné události sjížděly další policejní hlídky včetně zásahové jednotky. Cílem policistů tedy bylo zabránit útočníkovi v pokračování jeho chování, aby škody na životech a zdraví byly minimální a následně zajistit prostor pro následnou záchranu zraněných.
     Na průběhu cvičení se podíleli policisté z Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, z Městského ředitelství policie Plzeň, z Městské policie Plzeň, zaměstnanci Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje a Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Další zúčastněné osoby, tzv. figuranti, byli studenti střední a vysoké školy a zaměstnanci obchodního centra.
     Z řad hostů byli na tomto cvičení přítomni zástupci Plzeňského kraje, Města Plzně a vedoucí představitelé dalších složek integrovaného záchranného systému, které se na cvičení podílely, dále vedoucí funkcionáři z řad Policie ČR a policisté ze Spolkové republiky Německo.
     „S ohledem na bezpečnostní dění ve světě je nutné prověřovat a efektivně koordinovat postup všech složek IZS při takovýchto mimořádných cvičeních. Za spolupráci tímto děkujeme i Obchodnímu centru Olympia Plzeň, které nám umožnilo v těchto prostorách cvičení realizovat a jehož zástupci se aktivně podíleli i na jeho zdárném zajištění,“ plk. Mgr. Pavel Krákora, ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje. 
     Důležitost cvičení vyzdvihnul i technický manažer OC Olympia Plzeň – p. Robert Chmelař, který uvedl: „V reakci na události v Evropě a celém světě řeší centrum Olympia Plzeň bezpečnost svých zákazníků ve spolupráci s Policií ČR již pravidelně a delší dobu. Minimalizace nebezpečí způsobeného teroristickou hrozbou je pro Olympii Plzeň jednou z priorit, tato politika vychází i z celkové bezpečností politiky vlastníka projektu CPI Property Group. Centrum Olympia Plzeň proto souhlasilo s propůjčením prostor k unikátní simulaci protiteroristického zásahu a vnímá jej i jako velmi přínosný pro detailní seznámení záchranných a bezpečnostních složek s tímto objektem, který je svou rozlohou největší v západních Čechách. Na cvičení participovala také agentura M2C.“
    


 

por. Mgr. Pavla Burešova
por. Mgr. Markéta Fialová
8. června 2017

vytisknout  e-mailem