Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Silvestrovské oslavy se blíží

Automobil nechte doma 

     Konec roku se nezadržitelně blíží a asi většina lidí má už naplánováno, kde a jakým způsobem se rozloučí s rokem uplynulým a přivítá ten nadcházející. Většinou jde o oslavu s přáteli, kde nechybí i nějaká ta sklenka s alkoholem. Většina lidí bere jako samozřejmost, že svá vozidla v takovou chvíli nechá zaparkovaná doma na parkovišti a na večírek i z něj se dopraví jiným způsobem a bezpečně. Bohužel jsou ale mezi námi i tací, kteří nerespektují zákon a díky své bezohlednosti klidně usednou za volant i pod vlivem alkoholu či jiné omamné látky.
      Někteří řidiči jsou opravdu nepoučitelní. Kromě toho, že se dostávají do problémů se zákonem a riskují, že uvíznou v síti policejní kontroly, by si měli uvědomit, že předně svým chováním ohrožují nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Každý organismus reaguje na alkohol různě, přesto ale některé znaky jsou pro všechny společné. A to pomalejší vnímání, zpomalené reakce a nedostatečné soustředění na dění kolem sebe. A to je v silničním provozu důležité. V takových chvílích je jen malý krůček k tomu, aby podnapilý řidič někde způsobil dopravní nehodu. V lepším případě skončí celá věc jen na pojišťovně plněním pojistné události. Bohužel se ale také může stát, že díky nezodpovědnému řidiči dojde ke zranění osob či dokonce úmrtí. Je mnoho možností, jak se dostat z večírku v pořádku domů a zároveň neusednout za volant vozidla. Ve větších městech může každý využít dopravních prostředků městské hromadné dopravy či vozidel taxi. Lidé mohou také poprosit o odvoz nějakého kamaráda, který bude nový rok vítat bez alkoholických nápojů a bezpečně je dopraví domů. Pokud se stane, že se někdo na večírek přeci jen dopraví vozem, existuje služba takzvané želvy. V praxi to znamená, že pro něj přijede jeden vůz taxi, ale se dvěma řidiči. V pořádku pak do místa bydliště dopraví jak šoféra, tak i jeho automobil.
      Bezpečným dopravením do obydlí ale problematika alkoholu v těle nekončí. Pozor by si měl každý dát také následující den po oslavě. Alkohol se z těla odbourává pomalu a u každého jinak. Hladina takzvaného zbytkového alkoholu již několikrát překvapila řidiče, kteří si mysleli, že jsou zcela střízliví. V lékárnách jsou k dispozici prodejné alkoholické testy, které si může každý volně zakoupit a orientačně zjistit, zda jeho organismus alkohol skutečně odboural či raději ponechá automobil i nadále na parkovišti a do místa určení se i druhý den po oslavě dopraví jiným způsobem. Každý by měl mít na paměti, že stačí chvilka nepozornosti a rázem se mu může změnit život.

nprap. Simona Čejková
22. prosince 2011

vytisknout  e-mailem